Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/auto_vaksina-41615042485.jpg

Paralajmërimet e ekspertëve amerikanë rreth Covid-19Eksperti i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA, Dr Anthony Fauci, ka paralajmëruar se është shumë herët për t’i dhënë fund kufizimeve të vendosura për shkak të Covid-19, pavarësisht se Texasi dhe Misisipi kanë hequr mandatet e maskave dhe kufijtë e kapacitetit të bizneseve këtë javë.

Sipas The Guardian shtetet po lehtësojnë kufizimet pas një rënie të rasteve, megjithëse kjo rënie ka filluar të rritet në një shkallë të lartë prej 60,000 deri në 70,000 infeksione në ditë.

“Ne do të shkojmë në drejtimin e duhur, por duhet vetëm të qëndrojmë pak më gjatë”– tha Fauci të dielën për mediat amerikane.

Ekspertët e shëndetit publik kanë paralajmëruar që SHBA mund të minojnë progresin e lidhur me vaksinat dhe të lejojnë mijëra vdekje të parandalueshme duke hequr kufizimet në shenjat e para të përmirësimeve.

Ndryshe, më shumë se 524,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në SHBA dhe janari ishte muaji më vdekjeprurës i pandemisë deri më tani.

Ndërkohë edhe Michael Osterholm, një epidemiolog i cili këshilloi ekipin e tranzicionit të Biden, paralajmëroi që SHBA janë akoma “në syrin e uraganit”.

Osterholm ka thënë për mediat amerikane se situata duket se po përmirësohej, por tha se ai ishte i shqetësuar se varianti B117, i cili është 50% më infektues se variantet e tjera në SHBA, mund të krijonte një rritje të re.

“Ne duhet ta mbajmë Amerikën sa më të sigurt nga ky virus duke mos lejuar heqjen e asnjë nga masat e shëndetit publik që kemi marrë dhe duhet të vaksinojmë njerëzit sa më shpejt që të mundemi”– citohet të ketë thënë Osterholm, drejtori i Qendra për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minnesota.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera