Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/face-3.jpg

Pastroni trupin pas pushimeveGjatë stinës së verës dilet më shpesh, pihet më shumë dhe hahet më shumë se normalja.

Ata që kanë vajtur me pushime me siguri që kanë vënë re disa kilogramë më tepër dhe pas pushimeve është e domosdoshme të ndiqet një regjim ushqimor që pastron organizmin nga toksinat e dëmshme.

Aktiviteti fizik – Për pastrimin e trupit nevojiten minimumi 20 deri në 30 minuta stërvitje fizike intensive pasi ndihmon në eleminimin e toksinave me më shumë shpjetësi.

Përdorimi i saunave do ishte ideale pasi riaktivizon qarkullimin e qelizave dhe nxjerr më me lehtësi toksinat.

Uji – Dihet tashmë të mirat e ujit për shëndetin, sa më shumë ujë të konsumoni aq mq shumë favorizoni pastrimin e mëlçisë.

Frutat dhe perimet – Përfshijini sa më shumë në regjimin tuaj ushqimor fruta dhe perime.

Qepët, brokoli, hudhrat, veza, speci, lulelakër etj, janë ndër elementët ushqimor që ndihmojnë në pastrimin e organizmit nga toksinat.

Të fundit

Lëngu i frutave po aq i pashëndetshëm sa pijet me sheqer?

Shumë organizata shëndetësore kanë lëshuar deklarata zyrtare duke inkurajuar njerëzit të zvogëlojnë marrjen e pijeve me sheqer dhe disa vende kanë arritur deri në zbatimin e një takse për

Vitamina që mbron zemrën

Infarkti i miokardit është një ndër shkaqet kryesore të vdekjeve në të gjithë botën dhe studiuesit po kërkojnë mundësi të reja trajtimi për të riparuar një miokard të dëmtuar. Fatkeq

Çaji i zi është një “thesar” i vërtetë

Në ditët e sotme, çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve. Megjithatë, ky çaj nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë, por gjithashtu dhe për përfitimet e shu

5 ushqimet kryesore që nuk duhet të mungojnë asnjëherë në shtëpinë tuaj

Faktorët që ndikojnë në mirëqënien e popullatës janë të ndryshëm, përfshirë këtu aktiviteti fizik apo menaxhimi i stresit, megjithatë faktori kryesor mbetet mënyra se si ushqeheni dhe

Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin

Bademat Bademet janë shumë të mirë e sidomos për tretje për shkak të sasisë së lartë të vajit që ka e neutralizon acidin në lukth. Hani një grusht badem dhe pas gjysmë ore s’do keni m

Çfarë pëson organizmi juaj nëse hani shpejtë?

Ngrënia me shpejtësi është e gabuar dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe hemoragjisë cerebrale, shkruan “AgroWeb”. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer në Jap

Info Tjera