Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/auto_spinaq-568x3751617461262-1.jpg

Përfitimet nga konsumi i spinaqitSpinaqi është një superushqim që të gjithë duhet ta përfshini në dietën tuaj, sepse trupi do të përfitojë shumë prej saj.

Rezulton se spinaqi mund ta bëjë trupin tuaj më të shëndetshëm dhe më të fortë në shumë mënyra.

1. Kockat dhe muskujt do të jenë më të fortë
Spinaqi është i pasur me shumë vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese duke përfshirë hekurin, magnezin, kaliumin, manganin dhe vitaminën C.

Në veçanti, magnezi që gjendet në spinaq mbështet muskujt dhe nervat tona.

Magnezi ruan energji të mirë, metabolizëm dhe përmirëson funksionin e nervave dhe muskujve.

Për më tepër, spinaqi mund të na ndihmojë të mbajmë kockat tona të shëndetshme dhe të parandalojmë osteoporozën.

2. Do të keni shikim të shëndetshëm dhe të mprehtë

Luteina dhe zeaksantina që gjenden në spinaq janë elemente miqësore me sytë që ulin rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të syve.

Shkencëtarët besojnë se njerëzit që përfshijnë spinaq në dietën e tyre kanë një rrezik më të ulët të zhvillimit të kataraktit dhe degjenerimit makular të lidhur me moshën.

3. Përmirëson qarkullimin e gjakut

Spinaqi ka nivele të larta kaliumi që e bën atë mjaft efektiv në luftimin e presionit të lartë të gjakut.

Për më tepër, nëse hani spinaq do të përmirësoni qarkullimin e gjakut.

Por mos harroni se ngrënia e ushqimeve të shëndetshme nuk është zëvendësim i ilaçeve.

4. Flokët dhe lëkura do t’ju bëhen më të shëndetshme dhe më të bukur

Spinaqi është një burim i mirë i vitaminës A, e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin dhe bukurinë e lëkurës dhe flokëve.

Ju ndoshta e keni dëgjuar fjalën “retinol” në produktet e bukurisë, që gjendet në vitaminën A.

Vitamina A gjendet në spinaq, e cila stimulon ndarjen e qelizave dhe mbron qelizat tona nga radikalet e lira.

5. Përmirëson tretjen

Përveç se është i pasur me vitamina dhe lëndë ushqyese, spinaqi përmban shumë fibra që e bëjnë tretjen tonë më të shëndetshme dhe më të rregullt.

Spinaqi gjithashtu mund të parandalojë kapsllëkun.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore nga Ramazani

Agjërimi sjell shumë dobi për trupin e njeriut. Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore. Në këtë shkrim do të përpiqemi të p

Pse konsumimi i të njëjtit mëngjes çdo ditë mund të jetë gjëja më e mirë për shëndetin tuaj

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg“, thonë doktorët. Por, çfarë ndodh me një pjatë vezë ose një filxhan kos si mëngjesi juaj çdo ditë? Edhe pse i njëjti mëgjes mund të duket i

Xhelozia toksike dhe e keqe

Në doza shumë të vogla, xhelozia mund të jetë e shëndetshme për një marrëdhënie. Ajo mund të të motivojë të jesh një partner më i mirë dhe të jesh detektor për disa marrëdhënie

Para se të nisni plazhin, zhdukni celulitin me këto 2 receta

Celuliti shfaqet nën lëkurë si pasojë e kontraktimit të indeve lidhëse të muskujve. Celuliti është një nga problemet më shqetësuese tek femrat. Ai nuk është i lidhur gjithmonë me peshë

Çfarë ndodh nëse shmangim vaktin e mbrëmjes

Me siguri e keni dëgjuar thënien “Ha mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë si një i varfër”. Brenda një harku kohor tre vjeçar, ata zbuluan se anashkalimi i vaktit të dark

A mund të ndihmojë ananasi të humbisni peshë?

Ananasi është një frutë e verdhë dhe i shijshëm që ka shije të shkëlqyeshme si dhe është tepër ushqyese. Është plot me vitamina dhe minerale thelbësore. “Ananasi është një frutë t

Info Tjera