Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/KAROTA.jpg

Përfitimet nga përdorimi i lëngut të karrotësKur mendoni për lëngje, ai i karotës ndoshta nuk është gjëja e parë që ju vjen në mendje.

Lëngjet e portokallit, mollës, rrushit dhe ananasit janë shumë më të popullarizuara.

Sidoqoftë, nëse nuk jeni adhurues të karotave në ushqim, mund t’i ktheni ato në një pije të shijshme dhe përsëri të merrni të gjitha përfitimet shëndetësore!.

Për shembull, mund t’ju ndihmojë të shpëtoni nga gripi më shpejt.

“Bright Side” liston përfitimet që do të keni nëse konsumoni lëngun e karotës.

Mund të rrisë metabolizmin tuaj.
Vitamina B në lëngun e karotës ndihmon në uljen e nivelit të yndyrave, në shtimin e proteinave, dhe kthimin e karbohidrateve në energji.

Ajo gjithashtu ka fibra dietike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën.

Është mirë për sytë.
Vitamina A në është thelbësore për shëndetin e syve.

Është e rëndësishme për shikimin në dritë të zbehtë, dhe mbron sipërfaqen e syrit.

Gjithashtu zvogëlon rrezikun për të marrë sëmundje të caktuara të syve.

Mund të forcojë sistemin imunitar.
Karotat përmbajnë karotenoide. Ato veprojnë si pararendës të vitaminës A, e cila mund të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Ai mbështet rritjen dhe shpërndarjen e qelizave T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut që mbrojnë trupin nga infeksioni.

Vitamina C gjithashtu mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar.

Mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes nga kanceri.
Karotat përmbajnë lëndë ushqyese që kanë një efekt antioksidant, të cilat mund të ulin rrezikun e prekjes nga kanceri.

Kjo do të thotë se ato neutralizojnë radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë qelizat tuaja, dhe madje edhe të dëmtojnë ADN-në tuaj.

Fibrat dietike në karota gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e disa llojeve të kancerit.

Është e shëndetshme për lëkurën.
Vitaminat C, E dhe K, të cilat janë të pranishme në lëngun e karotës, mund të promovojnë shëndetin e lëkurës.

Vitamina C, përveç se është një antioksidant, mund të bëjë që kremi i diellit të funksionojë në mënyrë më efektive.

Për më tepër, ka një efekt anti-plakje, sepse ndihmon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e lëkurës së dëmtuar dhe parandalimin e rrudhave.

Vitamina E gjithashtu mund të mbrojë lëkurën nga dielli dhe të trajtojë inflamacionin.

Vitamina K luan një rol të rëndësishëm në shërimin e plagëve, kështu që mund të ndihmojë me plagët dhe strijat.

Është i mirë gjatë shtatzënisë.
Kur jeni shtatzënë, keni nevojë për acid folik, hekur, kalcium, vitamina B, vitaminë A dhe vitaminë C. Lëngu i karotës së papërpunuar është një burim i shkëlqyeshëm i këtyre lëndëve ushqyese.

Për shembull, një filxhan do t’ju ofrojë rreth 10% të sasisë së rekomanduar të kalciumit.

Në 100 gram, do të ketë gjithashtu rreth 10% të përmbajtjes së rekomanduar të vitaminës C.

Mund të përmirësojë shëndetin e trurit.
Beta karotina mund të ketë një efekt pozitiv në aftësitë tuaja njohëse, sepse ka veti antioksiduese.

Mund të zvogëlojë stresin oksidativ në trupin tuaj, i cili mund të dëmtojë trurin.

Kjo do të thotë që mund të zvogëlojë rrezikun e çrregullimeve të caktuara njohëse, si sëmundja Alzheimer.

Mund të mbrojë zemrën.
Pirja e lëngut të karotës mund të nxisë shëndetin kardiovaskular për shkak të efektit të tij antioksidant.

Polifenolët, vitaminat dhe mineralet në lëngjet e perimeve dhe frutave gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut dhe lëngu i karotës mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera