Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/Turmeric-Powder-header-e1548010715211.jpg

Përfitimet shëndetësore të shafranit të IndisëErëza e shafranit të Indisë është pluhuri i artë që vlerësohet për përfitimet e tij anti-inflamatore.

Çfarë është shafran i Indisë?
Kjo erëz e artë vjen nga bima ‘curcuma longa’, e cila është vendase në Azinë Jugore.

Erëza vjen nga pjesa e ngjashme me rrënjën që rritet nën tokë, e quajtur rizomë.

Rizomat zihen dhe thahen për të bërë pluhur shafrani të Indisë, i cili shitet veçmas.

Përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë
Një lugë çaji pluhur shafran i Indisë përmban vetëm nëntë kalori, por erëza e artë është me të vërtetë e mirë për shkak të molekulave të saj anti-inflamatore, përfshirë një të quajtur kurkumin.

“Shafrani i Indisë dhe kurkumina, përbërësi më aktiv i erëzave, kanë qenë objekt i mijëra studimeve,” thotë Maribeth Evezich, një dietologe me seli në New York. Ky hulumtim tregon se kurkumina ka veti të fuqishme antioksiduese, anti-inflamatore, aktivitete antivirale dhe antibakteriale”.

Kurkumina mund të ketë gjithashtu efekte të pastrimit të arterieve.

Në një studim, njerëzit që konsumuan ekstrakte të kurkuminës çdo ditë ulën ndjeshëm nivelet e tyre të kolesterolit të keq në vetëm 12 javë.

Të fundit

Rikthehet ndotja e ajrit në Prishtinë

Ajri i ndotur është rikthyer, kjo vërehet dukshëm edhe në kryeqytet. Në kohën kur Kosova po përballet me shtim rastesh me koronavirus, një tjetër problem po shtohet. Sipas Indeksit të Cilë

Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës anti-COVID 19

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19. Testimi i vaksinës së kompanisë AstraZeneca ishte ndërprerë q

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë

A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por edhe zgjoheni në mëngjes, kështu që vendosni të “sakrifikoni” edhe disa o

Vaksina e Oksfordit ka filluar të jap rezultate

Bota ka filluar t’i presë rezultatet e para të vaksinës kundër koronavirusit. Nëse efikasiteti i kësaj vaksine është pozitiv, atëherë ajo do të shpërndahet në mbarë Evropën dhe botën

FDA autorizon Remdesivirin kundër COVID-19

Agjencia amerikane e Barnave (FDA) i dha dje autorizimin e plotë ilaçit antiviral Remdesivir për pacientët e shtruar me COVID-19, duke konfirmuar autorizimin me kusht të dhënë në maj, njoftoi

Hani gjashtë bajame në ditë dhe shihni përfitimet

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e funksionit të s

Info Tjera