Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/green-tea-file-photo-1200.jpg

Pesë arsye pse duhet të pini këtë lloj të çajitPirja e një gote çaj të gjelbër në ditë mund të bëjë mrekullira në trupin tuaj.

Më poshtë gjeni një listë arsyesh që çaji i gjelbër është shumë i shëndetshëm për organizmin tuaj.

1. Çaji i gjelbër është shumë i mirë për eshtrat e juaja;

Caji i gjelbër ndihmon në ngadalësimin e procesit të plakjes së eshtrave.

Gratë që pinin rreth 2 gota çaj të gjelbër në ditë kishin 30% më pak shancë që të kenë probleme me osteoporozë.

2. Çaji i gjelbër mund t’ju ndihmojë në parandalimin e kancerit;

Në vendet ku çaji i gjelbër përdoret shumë si Japonia, numri i të prekurve nga kanceri është shumë më i vogël.

Përderisa shkenctarët nuk janë shumë të sigurt nëse çaji i gjelbër është një ndër faktorët për parandalimin e kancerit ata janë të sigurtë që çaji i gjelbër përmbanë antioksidantë të fuqishëm.

3. Çaji i gjelbër mund t’iu ndihmojë të qëndroni në peshën ideale;

Çaji i gjelbër mund t’iu ndihmojë që të largoni yndyrnat e tepërta nga trupi juaj, kështu duke ju ndihmuar të keni një peshë të shëndetshme.

4. Çaji i gjelbër mund të ulë nivelin e kostelorit;

Sipas studimeve çaji i gjelbër është i lidhur me ndikimin që ka në uljen e kolesterolit “të keq”.

5. Çaji i gjelbër ju mbushë me energji;

Edhe personat që po mundohen të largohen nga kafeina, mund të shijojnë çajin e gjelbër për shkak se një gotë çaji të gjelbër mund t’iu jap edhe më shumë energji se kafeja, por jo me dhimbje koke që mund të vijë nga teprimi me kafeinën që përmban kafeja.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera