Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/ushqimi.jpeg

Pesë ushqime që mund t’i hani natën pa shtuar peshëMos shkoni në shtrat të uritur vetëm për të humbur peshë!

Shkencëtarët kanë zbuluar se është e dobishme të ngrënit në mbrëmje. Kjo nuk do të thotë që ju mund të mbusheni lirisht me ushqime të pa shëndetshme para se të flini! Zgjidhni një darkë të lehtë dhe një madhësi të arsyeshme nga ushqimi!

Këtu janë pesë pjata që mund t’i hani natën pa u shqetësuar për shtim në peshë:

Misri 

Hani pak misër të zier, në vend të konservuar. Misri është i mirë për shëndetin tuaj dhe mund t’ju ​​ndihmojë të hiqni yndyrën e tepërt.

Mos shtoni shumë gjalpë dhe kripë në misër! Nuk quhet kot “një darkë e lehtë”!

Djathë dhe rrush

Një pjesë e vogël e djathit nuk përmban shumë kalori, por do t’ju japë shumë kënaqësi dhe shumë përfitime, shkuan womendailymagazine.

Ju gjithashtu mund të shtoni pak rrush në pjatën e darkës sepse ato mund t’ju ndihmojnë të flini më mirë, pasi janë të mbushura me melatonin.

Vezë

Vezët përmbajnë aminoacide thelbësore dhe shpejt mund t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur.

Bëni disa vezë të fërguara ose thjesht zieni fort.

Mishi gjeldeti

Mishi i gjelit është darka perfekte për ata që preferojnë një vakt më të rëndë. Ai përmban proteina të shëndetshme dhe tretet më lehtë sesa pula.

Humus dhe shkopinj perimesh

Humusi është bërë nga qiqrat dhe qiqrat janë të pasura me vitaminë B6. Zhyt disa shkopinj karrote, trangulli ose kungulleshke në humusin e shijshëm dhe shijoji!

Të fundit

Zbulohet antitrupi që neutralizon koronavirusin

Shkencëtarët në Fakultetin për Mjekësi të Universitetit të Pittsburghut kanë thënë se kanë arritur sukses, lidhur me trajtimin dhe parandalimin e mundshëm të koronavirusit. Hulumtuesit pr

7 kurat natyrale që ju ndihmojnë të tejkaloni dhimbjen e kokës

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz dhe shpesh është pasojë e një jetese stresuese dhe të çrregullt. Deri më tani, askush nuk i ka sqaruar plotësisht shkaqet themelor

Përmbajtja e emocioneve

Aristoteli për drejtimin e emocioneve ka thënë dikur: “Të zemërohesh me personin e duhur, në masë të duhur, në kohë të duhur, për arsye të duhur në mënyrë të duhur”. Vetëkontroll

Sa hapa duhet të bëni në ditë për shëndet të mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që nj

Medikamenti që po ndihmon të sëmurët nga Covid

Një kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spi

Fëmijët nën 5 vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit

Sipas një studimi, fëmijët nën 5-vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit. Kjo prekje mund të shkojë nga 10 deri 100 herë më shumë tek foshnjat. Shkalla në të c

Info Tjera