Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/Screenshot_1-17.jpg

”Pfizer” dhe ”BioNTech” aplikojnë për autorizim të vaksinës anti-COVID-19Grupi farmaceutik ”Pfizer” dhe kompania gjermane ”BioNTech” konfirmuan sot se do të depozitojnë sot në Agjencinë amerikane të Medikamenteve (FDA) një kërkesë për autorizimin e hedhjes në treg për vaksinën e tyre kundër COVID-19, duke u bërë prodhuesi i parë që e bën këtë në SHBA.

Njoftimi ishte pritur që prej disa ditë, pas publikimit të rezultateve të provës klinike, kryer që prej korrikut tek 44 000 vullnetarë në shumë vende dhe sipas të cilëve vaksina do të ishte efikase me 95% për të frenuar COVID-19 pa efekte anësore të rënda, raporton ATSh.

FDA nuk dha detaje se sa kohë do të duhet për të shqyrtuar të dhënat, por qeveria amerikane ka dhënë dritën jeshile për gjysmën e parë të dhjetorit.

Të fundit

Kjo është vitamina e vetme që ju duhet për të pasur fytyrë të pastër

Vitamina që ju nevojitet për fytyrën tuaj është një dhe e vetme dhe “premton” për të transformuar fytyrën tuaj, shkruan ” AbcNews” Cila është kjo vitaminë mrekulli dhe si mund ta p

Qëndroni ulur për orë të zgjatura? Ja rreziqet që sjell në shëndet

Përditshmëria e punës na rrëmben të gjithëve dhe shpeshherë shpenzojmë orë të tëra duke qëndruar ulur në tavolinën e punës pa menduar se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Siç

Përse është i rëndësishëm zinku për ne? Ruan imunitetin, stimulon metabolizmin, përmirëson tretjen…

Zinku është një mineral, që me fjalë të tjera do të thotë që trupit tonë i duhen sasi shumë të vogla zinku për të funksionuar si duhet Sidoqoftë, këto sasi nuk duhet të neglizhohen n

Kafja, kjo pije kaq e rëndësishme për shëndetin tonë

Të dhënat e Institutit të Statistikave dhe Doganave tregojnë se një shqiptar konsumon përafërsisht 3.1 kg kafe në vit. Ndërkohë, revista The Economist shprehet se konsumatori shqiptar prefer

Lloj i ri i COVID-19: Shkencëtarët tregojnë katër simptomat dalluese

Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar, provat filluan të shfaqeshin për një variant COVID-19 i cili ishte mbizotërues dhe shpejt i tejkalonte variantet para-ekzis

Çaji “magjik” që ju ndihmon të digjni dhjamin derisa jeni në gjumë

Pirja e dy gotave çaj Oolong në ditë mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin ndërsa jeni duke fjetur, duke rritur metabolizmin tuaj gjatë natës, sipas studiuesve. Bërja e specialitetit oksidoh

Info Tjera