Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/Sugar-tax-knock-for-Coca-Cola-Classic-in-Great-Britain-but-Zero-Sugar-up-50_wrbm_large.jpg

Pija që dëmton sistemin imunitar po aq sa pirja e duhanitKonsumi i përditshëm i pijeve me sheqer duket se është në gjendje të dëmtojë ADN-në e qelizave imune duke çuar në plakjen e parakohshme të tyre.

Një pije me sheqer në ditë mund të shkaktojë po aq dëmtime të qelizave imune sa pirja e duhanit.

Ekipi i Dr. Elisa Eppel nga Universiteti i Kalifornisë, San Francisco, studioi efektin e sheqerit në sistemin imunitar.

Një studim i botuar në dhjetor 2014 arriti në përfundimin se gjatësia e telomereve të ADN-së në qelizat imune të njeriut është më e shkurtër tek njerëzit që pinë pije freskuese çdo ditë.

Telomeret e ADN-së janë si fundi plastik i një vargu që nuk lejon që ajo të prishet.

Telomeret e shkurtra shoqërohen me plakjen e qelizave dhe veçanërisht të qelizave të sistemit imunitar.

Kështu, sa më të vogla telomeret, aq më të “plakura” bëhen qelizat imune dhe rreziku i kancerit rritet dhe jetëgjatësia ulet.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera