Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Lodhja-5912882.jpg

Pijet e shëndetshme që duhet t’i konsumoni në mëngjesKur nuk konsumoni kafen apo një çaj, mëngjesi juaj nuk është i plotë. Kjo ndodh pasi keni stomakun bosh.

Për këtë arsye, duhet të merrni parasysh konsumimin e pijeve të shëndetshme kur e nisni ditën.

Çaji jeshil
Nëse preferoni çajin, zgjidhni atë jeshil për 3 ditë në javë.

Përmban flavonoide dhe polifenole, antioksidantë natyralë.

Këto përbërje janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin pasi ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë në trup.

Për më tepër, antioksidantët parandalojnë sëmundjen e zemrës duke relaksuar enët e gjakut.

Thuaji PO lëngut të domates
Lëngu i domates është jashtëzakonisht ushqyes.

Kontrollon lloje të ndryshme të qelizave kancerogjene.

Është një burim i pasur i likopenit antioksidues.

Kjo përbërje zvogëlon rrezikun e problemeve me mushkëritë dhe stomakun.

Limon dhe ujë
Uji me limon dhe mjaltë është një pije e pereferuar sidomos për ata që duan të luftojnë peshën.

Shtrydhni një gjysmë limoni dhe përziejeni me një gotë ujë të ngrohtë.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera