Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/uje-e1598044480988.jpg

Pini ujë për të humbur peshëA mund të humbisni në peshë vetëm duke konsumuar ujë?

Ekspertët thonë po, por bashkangjitur duhet të keni edhe një stil jetesë të shëndetshëm që e promovon këtë.

Kjo konsiston në 6-8 orë gjumë, ushqim i shëndetëshëm dhe aktivitet i përditëshëm fizik.

Uji në këtë pikë ju ndihmon të largoni toksinat nga trupi dhe të ndiheni më të lehtë.

Këshilla e famshme se duhen pirë të paktën 8 gota ujë në ditë është e vërtetë, por edhe ky regjim varet nga personi.

Shpesh sasia e ujit që duhet të konsumoni varet shumë nga jeta që bëni.

Rregulli që duhet të ndiqni
Sipas një studimi të CDC, rreth 43% e të rriturve në të gjithë botën nuk konusmojnë mjaftueshëm ujë gjatë një dite, ndërsa 7% nuk konsumojnë aspak ujë.

Rregulli i artë i 8 gotave ujë në ditë vlen për të gjithë njerëzisht mesatarsisht, por gjithnjë dëgjoni trupin tuaj.

Nëse ndiheni ende të etur pas konsumimit të 8 gotave mundohuni të mos i konsumoni të gjithë menjëherë.

Kur ndiheni të mbushur e të fryrë me ujë mos e tejkaloni masën edhe nëse nuk i keni arritur litrat e duhura për atë ditë.

Në të kundërt ka rrezik që të përballeni me sëmundje si hyponatremia apo intoksikimi nga uji kur niveli i kriprave në trup është shumë i lartë.

Kjo mund të shkaktojë fryrje të trurit e një sërë problemesh të tjera, ndaj mos e sforconi veten.

Për personat që stërviten
Nëse keni një ditë shumë aktive që përfshin shumë aktivitet fizik, uji është aleati juaj më i mirë.

Me siguri do ju duhet të konsumoni më shumë se 8 gota ujë në ditë.

Ekspertët rekomandojnë që 400-500 ml t’i konsumoni menjëherë pas një stërvitje intensive për të hidratuar organizmin.

Nëse jeni mbipeshë
Për njerëzit mbipeshë nevojat për marrjen e sasisë së ujit janë më të mëdha se tek të tjerët.

Përshembull nëse peshoni 81 kg duhet të konsumoni më shumë se 2 litra ujë në ditë pasi ndihmon në hidratimin e trupit dhe uljen e peshës trupore.

Këshilla përgjithshme e ekspertëve është që të konsumoni përafërsisht 8 gota ujë ose më shumë nëse kërkoni të dobësoheni.

Të fundit

Lëngu i frutave po aq i pashëndetshëm sa pijet me sheqer?

Shumë organizata shëndetësore kanë lëshuar deklarata zyrtare duke inkurajuar njerëzit të zvogëlojnë marrjen e pijeve me sheqer dhe disa vende kanë arritur deri në zbatimin e një takse për

Vitamina që mbron zemrën

Infarkti i miokardit është një ndër shkaqet kryesore të vdekjeve në të gjithë botën dhe studiuesit po kërkojnë mundësi të reja trajtimi për të riparuar një miokard të dëmtuar. Fatkeq

Çaji i zi është një “thesar” i vërtetë

Në ditët e sotme, çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve. Megjithatë, ky çaj nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë, por gjithashtu dhe për përfitimet e shu

5 ushqimet kryesore që nuk duhet të mungojnë asnjëherë në shtëpinë tuaj

Faktorët që ndikojnë në mirëqënien e popullatës janë të ndryshëm, përfshirë këtu aktiviteti fizik apo menaxhimi i stresit, megjithatë faktori kryesor mbetet mënyra se si ushqeheni dhe

Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin

Bademat Bademet janë shumë të mirë e sidomos për tretje për shkak të sasisë së lartë të vajit që ka e neutralizon acidin në lukth. Hani një grusht badem dhe pas gjysmë ore s’do keni m

Çfarë pëson organizmi juaj nëse hani shpejtë?

Ngrënia me shpejtësi është e gabuar dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe hemoragjisë cerebrale, shkruan “AgroWeb”. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer në Jap

Info Tjera