Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/sleep.jpg

Produkti shtëpiak për një gjumë të qetëHudhra zakonisht nuk është e dobishme kur bëhet fjalë për ‘veprim gjumi’, por nuk është lloji i veprimit për të cilin po flasim, shkruan Indeksonline.

Keni menduar që gjithmonë hudhra është njëra ndër perimet më të mira e të shëndetshme që të përdoret në ushqime.

Por, a ju ka shkuar ndërmend që vendosja e një thelbi hudhër nën jastëkun tuaj ka përfitime të mahnitshme?!.

Hudhra zakonisht nuk është e dobishme kur bëhet fjalë për ‘veprim gjumi’, por nuk është lloji i veprimit për të cilin po flasim.

Ju duhet qetësues të flini me një thelb hudhër nën jastëk!.

Efekt
Ne e kuptojmë që kjo tingëllon paksa e çuditshme, por substancat squfurore në hudhër të kombinuara me aromën kanë një efekt qetësues tek ju.

Era e hudhrës do të arrijë pak përmes jastëkut, gjë që ju ndihmon të bini në gjumë më lehtë.

Plus, gjithashtu do të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj. Me fjalë të tjera ju flini më shpejt dhe më thellë.

Pra do të flesh si bebe! Dhe mos u shqetëso, dhoma juaj e gjumit nuk do të ketë erë hudhre kur të zgjoheni mëngjesin tjetër dhe as ju.

Stomaku
Hudhra është e shkëlqyeshme edhe për gjëra të tjera.

Keni probleme me stomakun tuaj, si acidi i stomakut?

Pini një gotë ujë me pak hudhër të freskët.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera