Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/hands-cupped-together-showing-palms-representing-warm-hands.jpg

Pse aroma natyrale e trupit tonë, ndryshon me kalimin e viteveNjë eksperiment tregon se ne jemi në gjendje të identifikojmë moshën e njerëzve vetëm nga aroma e tyre.

Ka një sërë arsyesh që bëjnë që, me kalimin e viteve, aroma natyrale e trupit tonë të ndryshojë.

Të jetosh me disa sëmundje – Ndërsa plakemi, ka më shumë të ngjarë të kemi probleme shëndetësore.

Disa sëmundje, si për shembull, diabeti apo sëmundjet e mëlçisë, mund të ndikojnë në ndryshimin e aromës së trupit tonë.

Lëkura plaket – Lëkura jonë bën më shumë acide yndyrore sa më shumë që kalojnë vitet dhe efekti ndonjëherë njihet dhe si “aroma e të moshuarve”.

Kur këto acide yndyrore takojnë ajrin, ato rrisin një kimikat të njohur për erën e tij tipike.

Pra, “aroma e të moshuarve” ekziston sepse era e lëkurës sonë ndryshon vërtet.

Ndryshimi i dietës ushqimore – Ushqimet si peshku, erëzat apo mishi i kuq, mund të ndikojnë në aromën e trurit tonë.

Thënë thjesht: pasi ushqimi ynë tretet në trupat tanë, ne lëshojmë kimikatet përmes djersës, era e së cilës, ndonjëherë mund të jetë shumë e fortë.

Sasia e ujit që marrim në një ditë – Sa më shumë të dehidratohemi, aq më pak e këndshme do të jetë aroma jonë natyrale.

Një gojë e thatë është vendi i përsosur për rritjen e baktereve, pasi nuk lahet nga pështyma ose uji.

Hormonet tona janë në ndryshim – Hormonet e trupit ndryshojnë shpesh.

Te gratë, veçanërisht gjatë menstruacioneve dhe menopauzës.

Ndryshime të tjera hormonale si puberteti dhe stresi i lartë gjithashtu mund të ndryshojnë aromën tonë të trupit, përgjatë gjithë jetës.

Marrja e ilaçeve të caktuara – Disa suplemente dhe ilaçe, si për shembull, ato kundër depresionit, mund të ndryshojnë aromën e trupit.

Kjo për shkak se disa prej tyre, na bëjnë të djersitemi më shumë.

Djersa përzihet me bakteret tona të lëkurës, duke krijuar një aromë më të fortë.

Higjiena e përgjithshme e dhëmbëve – Pështyma është mbrojtja jonë natyrore kundër erës së keqe të gojës, dhe sa më shumë plakemi, aq më pak pështymë prodhon goja.

Mbajtja e protezave, për shembull, rrit shanset tona për të futur baktere të këqija në gojë, edhe nëse ato pastrohen rregullisht.

Sëmundja e mishit të dhëmbëve – Është më e zakonshme tek të moshuarit.

Kjo iu jep atyre një erë të keqe të gojës, e cila ndikon më pas në aromën e përgjithshme të trupit.

Të fundit

Zgjidhjet natyrale kundër problemeve me dhëmbët

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që konsumojnë ushqime të ftohta, të ngrohta apo të tharta. Dhimbja

5 ushqimet më të mira kundra plakjes

Të pasurit e një lëkure të bukur e të pastër fillon që me mënyrën se si ushqehemi, por këto ushqime kundra plakjes mund t’ju ndihmojnë me më shumë se aq. Kur e mbushim dietën tonë ush

Mungesa e magnezit mund të jetë vdekjeprurëse

Ky mineral ndihmon për të fjetur më mirë, zvogëlon rrezikun e ekzemës, infarktit dhe sulmit në zemër, dhe mangësia e tij mund të jetë fatale. Mungesa e magnezit manifestohet në formën e l

A ndikojnë dhimbjet e kokës në plakjen e trurit?

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimer-it të cilit i referohet AgroWeb.

Pse lëkura jote ka nevojë patjetër për vitaminën C

Vitamina C ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë, por për lëkurën, ajo bënë mrekullira. Studimet konfirmojnë se në vetëm tre muaj aplikimi të rregullt të kësaj vitamine, lëkura ë

10 ushqimet që duhet ti shmangni për ulur dhjamin në bark

Nëse dëshironi të zvogëloni dhjamin në bark, duhet të zgjidhni një plan të duhur diete dhe një rutinë efektive trajnimi. Shmangia e këtyre produkteve të dëmshme është thelbësore për h

Info Tjera