Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/djathi.jpg

Pse dhathi i bardhë është më i miri në botëDjathi i bardhë është një lloji i djathit për të cilin në botë nuk flitet shumë. Në vendin tonë si nëtë gjithë vendet e Mesdheut djathi i bardhë është ai i cili i “jep lezetin” ushqimit.

Sipas një artikulli nga theheartysoul.com djathi i bardhë, ose feta siç i referohen të huajt është djathi me më shumë vlera ushqyese, gjithashtu edhe më i shëndetshmi.

Përveç vlerave të pakundërshtueshme ushqyese ky lloj djathi duket se ka edhe shumë veti të tjera të cilat e bëjnë të jetë i shëndetshëm. Ja disa prej tyre:

1. Djathi i bardhë mund të konsumohet nga të gjithë
Po, madje edhe nga ata njerëz të cilët kanë intolerancë ushqimore kundrejt qumshtit të lopës apo të bagëtive të tjera.

Duke mos harruar faktin që djathi i bardhë nga bagëti të ndryshme ka shije të ndryshme.

2. Na ndihmon të biem në peshë
Djathi feta përmban një sërë aminoacidesh të cilat ndihmojnë në tretjen e ushqimit nga metabolizmi.

Gjithashtu vitaminat që ky djathë përman ndihmojnë në rritjen e imunitetit kryesisht tek fëmijët e vegjël.

3. I pasur në proteina
Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, një djathë kaq i mirë sigurisht që do të ishte i pasur edhe në vlera proteinike.

Për më tepër përdorimi i djathit të bardhë tek diabetikët për shkak të proteinave që ai përban, ndihmon në prodhimin e insulinës nga trupi.

4. Kalcium
Sigurisht që djathi i bardhë është i pasur me kalçum, i cili është një komponent shumë i rëndësishëm për kockat dhe muskujt tanë.

5. Vitamina
I pasur me vitaminë A dhe magnez. Djathi i bardhë është përfundimisht më i miri.

Ja si ta zgjidhni të mirë djathin e bardhë

– Kërkoni për djathë të bardhë dhie ose deleje (apo kombinim të të dyjave).

-Blini prdukte të çertifikuara

-Shikoni që ai të ketë vrima edhe në sipërfaqen e tij

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera