Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/785-0-5f85b328cad42-696x522-1-e1602964555979.jpg

Pse disa prej ideve tona më të mira lindin në dushKeni menduar ndonjëherë pse disa nga idetë tuaja më të mira duket se vijnë në momente të papritura, për shembull, ndërsa jeni në dush?

Kreativiteti, megjithëse në dukje është një aktivitet shumë i paqartë, është në të vërtetë një proces i veçantë i shkaktuar nga disa faktorë kryesorë.

Leo Widrich shpjegon “shkencën e krijimtarisë” në blogun e tij “Buffer”.

Në thelb, truri ynë na jep idetë tona më të mira kur:

1. Në trurin tonë lirohet shumë dopaminë. Shkaktarët si ushtrimet, dëgjimi i muzikës dhe po, bërja e një dushi të ngrohtë, kontribuojnë në rritjen e fluksit të dopaminës.

2. Jemi të relaksuar. Kur kemi një gjendje shpirtërore të relaksuar, ka më shumë të ngjarë që ta kthejmë vëmendjen përbrenda, duke qenë të aftë të krijojmë lidhje të kuptueshme të mendimeve dhe ideve tona.

3. Jemi shpërqendruar. Shpërqendrimi i jep trurit tonë një pushim, në mënyrë që nënvetëdija jonë të mund të punojë për një problem në mënyrë më kreative.

Domethënë:

– Një gjendje e lartë dopamine, relaks dhe shpërqendrim: Nuk është çudi që ide të shkëlqyera të ndodhin në dush!

Mësimi më i rëndësishëm nga kjo është të siguroheni që të keni një mënyrë për të kapur idetë tuaja kurdo dhe kudo që ato të ndodhin, pasi kjo mund të jetë edhe individuale, në kohë dhe në vend.

Të fundit

Si ta ndaloni gërhitjen me mënyra natyrale

Ekspertët konfirmojnë se aplikimi i disa pikave të vajit të ullirit mbi lëkurë mund ta mbrojë atë nga dëmtimet e shkaktuara prej ekspozimit të diellit. Një prej përfitimeve që vijnë ng

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës A

Të gjitha vitaminat janë thelbësore që trupi të kryejë një sasi të jashtëzakonshme të funksioneve të përditshme. Pas shikimit të mirë, një sistemi efektiv riprodhues dhe një lëkure t

Shenjat paralajmëruese të diabetit

Diabeti është një gjendje shqetësuese, por e zakonshme mjekësore. Nëse keni diabet, duhet të menaxhoni sheqernat në gjak dhe t’i monitoroni rregullisht për t’u siguruar që janë brenda n

Mijëra vaksina gati për t’u shpërndarë kundër virusit

Mijëra doza të vaksinës kundër koronavirusit po prodhohen në Belgjikë dhe kjo është ajo që bota po pret me padurim. DailyMail ka publikuar foto ku gjigandi i ilaçeve Pfizer po prodhon ‘dis

Pse disa njerëzve iu duhet kohë e gjatë për t’u rikuperuar nga COVID-19?

Njerëzit që infektohen me virusin SARS-CoV-2 dhe zhvillojnë sëmundjen e COVID-19 mund të shërohen mesatarisht pas dy javësh nga paraqitja e parë e simptomave. Për disa raste më të rënda t

5 mënyra që ju mbajnë mushkëritë e forta dhe të shëndetshme

Shëndeti i mushkërive shpesh neglizhohet deri në momentin që kemi probleme me frymëmarrjen. Mushkëritë janë organet kryesore të sistemit të frymëmarrjes dhe ndihmojnë në sigurimin e oksig

Info Tjera