Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/sleeping-with-socks-on.jpg

Pse duhet të mbani çorape në shtratNëse gjumi është kthyer në stres, ekziston një zgjidhje e thjeshtë edhe pse e diskutueshme.

Mjekja britanike Jess Andrade u sugjeron të gjithë atyre që nuk arrijnë dot të flenë mirë, të mbajnë veshur çorape.

Nuk duket dhe aq seksi, dhe sidomos për ata se bezdisen prej tyre por sipas ekspertes ndikon për një gjumë të rehatshëm.

‘Mbajtja e çorapeve në shtrat i bën këmbët më të ngrohta, dhe për pasojë do të ketë qarkullim më të mirë të gjakut, duke qetësuar dhe gjendjen e trupit. Truri jep alarmin se është koha për gjumë, por nëse mban çorape veshur ky alarm ‘bie’ më shpejt’.

Doktoresha pranon se edhe ajo mban çorape veshur kur fle gjumë dhe thotë se për përfitimet që vijnë janë bërë edhe studime të ndryshme që lidhen kryesisht me temperaturën e këmbëve.

Sipas studimeve, sa më mirë të qarkullojë gjaku si pasojë e të ngrohtit (kryesisht në dimër) në duar dhe në këmbë, aq më shpejt do të ndjejmë nevojën për të fjetur gjumë, si dhe na zë më shpejt.

Të fundit

10 këshilla efektive për tu ngritur herët në mëngjes

Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë në fundjavat e tyre dembele. Disa thonë se është e pamundur

Njihuni me arsyet pse ju bien flokët

Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull d

Përfitimet shëndetësore nga Ramazani

Agjërimi sjell shumë dobi për trupin e njeriut. Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore. Në këtë shkrim do të përpiqemi të p

Pse konsumimi i të njëjtit mëngjes çdo ditë mund të jetë gjëja më e mirë për shëndetin tuaj

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg“, thonë doktorët. Por, çfarë ndodh me një pjatë vezë ose një filxhan kos si mëngjesi juaj çdo ditë? Edhe pse i njëjti mëgjes mund të duket i

Xhelozia toksike dhe e keqe

Në doza shumë të vogla, xhelozia mund të jetë e shëndetshme për një marrëdhënie. Ajo mund të të motivojë të jesh një partner më i mirë dhe të jesh detektor për disa marrëdhënie

Para se të nisni plazhin, zhdukni celulitin me këto 2 receta

Celuliti shfaqet nën lëkurë si pasojë e kontraktimit të indeve lidhëse të muskujve. Celuliti është një nga problemet më shqetësuese tek femrat. Ai nuk është i lidhur gjithmonë me peshë

Info Tjera