Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/59209273-detox-infused-water-with-lemon-lime-ginger-and-mint-in-sports-bottle-with-cut-pieces-of-lemon-ginger.jpg

Pse duhet të pini ujë të nxehtë me limon çdo mëngjesPirja e ujit të nxehtë me limon në mëngjes është një zakon i famshëm shëndetësor dhe ka shumë indikacione se është i dobishëm për sistemin tretës dhe imunitar.

Një studim i ri tregon se kjo pije mund t’i japë trupit një dozë të vitaminës C që forcon imunitetin.

Pirja e ujit të nxehtë eliminon fryrjen e tepërt, rrit temperaturën thelbësore të trupit dhe ndihmon tretjen.

Modelja e njohur Romee Strijd e konsideron ujin e nxehtë me limon “pijen e mëngjesit”.

Sipas hulumtimit, kjo praktikë ndihmon gjithashtu në humbjen e peshës.

Por bëni kujdes që të mos e zieni ujin me limonin sepse mund të zvogëlojë sasinë e vitaminës C por dhe lëndëve ushqyese të saj.

Ekspertët sugjerojnë që pirja e ujit të ngrohtë në mëngjes ndihmon në pastrimin e zorrëve, ndalon fryrjen dhe heq lëngun e tepërt. 

Të fundit

A ndikojnë dhimbjet e kokës në plakjen e trurit?

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimer-it të cilit i referohet AgroWeb.

Pse lëkura jote ka nevojë patjetër për vitaminën C

Vitamina C ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë, por për lëkurën, ajo bënë mrekullira. Studimet konfirmojnë se në vetëm tre muaj aplikimi të rregullt të kësaj vitamine, lëkura ë

10 ushqimet që duhet ti shmangni për ulur dhjamin në bark

Nëse dëshironi të zvogëloni dhjamin në bark, duhet të zgjidhni një plan të duhur diete dhe një rutinë efektive trajnimi. Shmangia e këtyre produkteve të dëmshme është thelbësore për h

Studimi i ri: Kush e ka kaluar Covid, 90% nuk i bie më

Një studim i ri nga ekspertët britanikë thotë se personat që kanë mposhtur koronavirusin kanë të njëjtin nivel mbrojtje me pacientët e vaksinuar. Instituti I Shëndetit publik në Angli, zbu

Kjo është vitamina e vetme që ju duhet për të pasur fytyrë të pastër

Vitamina që ju nevojitet për fytyrën tuaj është një dhe e vetme dhe “premton” për të transformuar fytyrën tuaj, shkruan ” AbcNews” Cila është kjo vitaminë mrekulli dhe si mund ta p

Qëndroni ulur për orë të zgjatura? Ja rreziqet që sjell në shëndet

Përditshmëria e punës na rrëmben të gjithëve dhe shpeshherë shpenzojmë orë të tëra duke qëndruar ulur në tavolinën e punës pa menduar se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Siç

Info Tjera