Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/labi-wine-e1596963244706.jpg

Pse duhet të pini verë çdo ditëNjë studim i ri ka treguar se vera parandalon zhvillimin e kataraktit.

Studiuesit analizuan të dhënat nga 490 mijë pjesëmarrës në Britani, të cilët dhanë informacion të detajuar në lidhje me shëndetin, stilin e jetës dhe kushtet gjatë gjithë jetës.

Sipas studiuesve, shanset e operacionit zvogëlohen kur konsumi i alkoolit rritet, gjithmonë brenda kufijve të përcaktuar të konsumit.

“Zhvillimi i kataraktit mund të jetë për shkak të dëmtimit gradual nga stresi oksidativ ndërsa plakemi. Fakti që gjetjet tona ishin veçanërisht të dukshme tek ata që pinin verë mund të sugjerojë një rol mbrojtës për polifenolët, të cilat janë të bollshme në verën e kuqe.”, tha autori kryesor i studimit, Sharon Chua.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera