Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/The-Coffee-Industry-is-Changing-How-Will-Your-Business-Adapt.jpg

Pse është bërë kaq e rëndësishme kafejaAni pse kafeja nuk është pija më e shëndetshme njerëzit e konsumojnë atë tej mase.

Ndonëse shumë dashurojnë përfitimet e kafesë, mund të mos jetë pija më e shëndetshme.

Shumica e njerëzve e pinë të paktën një filxhan kafe në ditë, kryesisht si fuqi stimulus, i cili vepron direkt në sistemin nervor, duke na bërë të ndihemi më të fokusuar dhe të vëmendshëm.

Por, ky përfitim zbehet kur i dimë disa efekte jo të mira të saj.

Kafeina si substanca përgjegjëse për efektet e kafesë, konsumohet, ai vjen i shoqëruar me disa efekte anësore.

Lehtë mund të bëheni të varur nga kafeja. 

Hulumtimet konfirmojnë që ata prej nesh që janë të varur prej kafeinës, natyrshëm kanë më pak katekolamine, kemikate që gjenden në tru, të cilat ndihmojnë në energji dhe vëmendje përgjatë ditës.

Në momentin kur ne pimë gllënjkën e parë të kafesë, kafeina shpejt lëvizë nëpër rrjedhën e gjakut dhe shkrep lëshimin e katekolamineve, adrenalinës, dhe noradrenalinës.

Njëkohësisht, kafeina në kafe ndrydh apetitin, çka pengon mundësin e trupit për të prodhuar më shumë neurotransmiterë.

Ju pas disa orëve do të ndjeni lodhjen përsëri, sepse sepse nivelet e adrenalinës dhe dopaminës që janë përgjegjëse për dhënien e energjisë dhe përmirësimin e disponimit tonë fillojnë të bien.

Përveç këtyre simptomave, kafeina mund të qëndrojë në trupin tuaj për disa orë dhe madje të pengojë  gjumin tuaj, varësisht nga koha kur është konsumuar.

Konsumi i kafesë gjithashtu mund të ndikojë në nivelet e kortizolit dhe të dëmtojë thithjen e disa mineraleve, siç është hekuri.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera