Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/vitamin-c.jpg

Pse është shumë e rëndësishme marrja e vitaminës C?Limonada është një nga opsionet më të shëndetshme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një pijeje.

Lëngu nga një limon përmban rreth 30 mg vitaminë C, e cila është 33% e 90 mg e dozës së rekomanduar ditore.

Vitamina C na mban të shëndetshëm në mënyrat e mëposhtme:

Ndihmon në shërimin e plagëve
Trupi ynë ka nevojë për vitaminë C për të krijuar kolagjen.

Kolagjeni është një proteinë vitale që formon pjesë të indit lidhës, dhe që është e nevojshme për shërimin e plagës.

Forcon imunitetin
Vitamina C ndihmon në zvogëlimin e simptomave të ftohjes, lufton viruset dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje.

Përmirëson thithjen e hekurit
Hekuri është thelbësor që qelizat në trupin tonë të mbijetojnë dhe të rriten.

Humbje peshe
Limonada është e shijshme, dhe në të njëjtën kohë me pak kalori, kështu që është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për pije më pak të shëndetshme siç janë lëngjet e gazuara që përmbajnë sheqer të shtuar.

Veshkat
Acidi që përmban limoni ndihmon në parandalimin e zhvillimit të gurëve në veshka.

Rrit citratet në urinë dhe ato mund të parandalojnë formimin e gurëve në veshka ose të ndalojnë rritjen e gurëve.

Fondacioni Kombëtar i Veshkave rekomandon përzierjen e lëngut të limonit ose lëngut të gëlqeres me ujë si një mënyrë për të parandaluar gurët në veshka.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera