Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/359ad529fafdd87a94a7e494e88be349.jpg

Pse na dridhet syri?“Në thelb është një mbistimulim i muskujve të syrit”, thotë Donny Suh, profesor i asociuar në Institutin e Syrit të Truhlsen në Universitetin e Nebraskës në Qendrën Mjekësore në Omaha.

Ky mbistimulim rezulton në një tkurrje të pavullnetshme të muskujve, gjë e cila manifestohet si një dridhje e vogël në sy.

Ja çfarë duhet të dini rreth dridhjes së syve dhe çfarë mund të bëni për ta bërë të largohet.

Çfarë e shkakton dridhjen e syve?

Ka disa shkaqe të mundshme të dridhjes së syve dhe shumica e tyre janë lehtësisht të korrigjueshme.

Dy nga më të zakonshmet?

Stresi dhe mungesa e gjumit.

Shumë kafeinë, alkool ose nikotinë mund të çojnë gjithashtu në dridhje të syve.

Një dridhje e syve mund të shkaktohet edhe nga sy të thatë, që mund të shkaktohet nga një numër faktorësh të ndryshëm.

“Kjo mund të [shkaktohet] nga një sëmundje autoimune, por më shpesh ndodh me plakjen ose medikamentet”, thotë Dr. Suh. Antihistaminat, antidepresantët dhe ato për lirimin e hundëve janë fajtorët më të zakonshëm.

Dridhja e syve mund të jetë gjithashtu një simptomë e kushteve të caktuara të syrit, duke përfshirë glaukomën, blefaritin (inflamimin e qepallave), uveitën (një lloj tjetër inflamimi në sy) ose konsumim i kornesë.

Kur të shkoni tek mjeku

“Dridhjet zakonisht janë beninje dhe duhet të zgjasin vetëm disa javë”, thotë Dr. Suh, duke shtuar se një dridhje e vazhdueshme e syve mund të çojë në më shumë ankth, gjë që e pengon atë të largohet.

“Problemi është se sapo të zhvilloni këto dridhje, ato kanë prirjen të shkaktojnë një rreth vicioz”.

Sidoqoftë, nëse një dridhje e syve zgjat për një kohë të gjatë, ose nëse keni pamje të dyfishtë, ose kontraktime të fytyrës jashtë qepallës, Dr. Suh rekomandon që të shikoni një specialist menjëherë.

Në raste shumë të rralla, dridhja e syrit mund të jetë një shenjë e hershme e një gjendjeje më serioze, duke përfshirë paralizën Bell, sklerozën e shumëfishtë (MS) ose sindromën Tourette.

Të fundit

Një ekip kërkimor thotë se vala e dytë e ka origjinën nga Spanja

Një variant i koronavirusit që ka origjinën tek punëtorët spanjollë të fermave është përhapur me shpejtësi në pjesën më të madhe të Evropës që nga vera dhe tani përbën shumicën e

Zgjidhja ideale për ta zëvendësuar kafenë

Pa një filxhan kafe në ditë nuk bëjmë dot, dhe dita-ditës po shtohen pretendimet se kafeja nxit ankthin dhe stresin tek disa njerëz. Ekspertët kanë përpiluar një listë me produktet që kan

Seksi dhe shtatzënia, 8 faktet që duhet të dijë çdo çift

Marrëdhënia seksuale në shtatzani nuk do të jetë njësoj si më parë dhe kjo pasi shpesh partnerët kanë frikë mos dëmtojnë fetusin. Dhe në lidhje me këtë ka disa fakte që duhet të dini

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Anti-trupat nuk garantojnë mbrojtje totale ndaj Covid-19

Një studim i ri ka zbuluar se niveli i anti-trupave mbrojtës zbehet mjaft shpejt tek ata persona që janë infektuar me Covid-19. Sipas zbulimeve të “Imperial College London”, ka një rënie me

Studimi që zbulon se si përhapet Koronavirusi

Shumica e njerëzve që rezultojnë pozitivë për shtunë tamponë nuk infektojnë askënd. Duket e bujshme, por është rezultat i studimit të botuar nga revista “Science”. Hulumtimi i kryer n

Info Tjera