Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/work-from-home-tips-coronavirus.jpg

Qëndrimi ulur për një periudhë të gjatë “rrit rrezikun e vdekjes tek të rinjtë”Qëndrimi ulur për më shumë se 7 orë e gjysmë në ditë rrit rrezikun e vdekjes në moshë të re.

Qëndrimi në karrige gjatë ditës së punës dhe në divan në mbrëmje lidhet me një mori problemesh shëndetësore.

Gjasat e vdekjes së hershme rriten gradualisht kur kalojnë 7.5 deri në 9 orë në ditë ulur, zbuluan studiuesit.

Kërcënimi rritet më shumë pas 9.5 orë ulur në ditë.

Ata që kalonin 12 orë në ditë ulur kishin gati tre herë shansin për të vdekur herët në krahasim me ata që rrinin për 7,5 orë në ditë.

Ekspertët në Universitetin Leicester të cilët shqyrtuan provat nga 10 studime ndërkombëtare zbuluan se kohëzgjatja e uljes është rritur që nga bllokimi.

Gjunjëzimi ose ulja në sipërfaqe të sheshta nënkupton përdorimin e vazhdueshëm të nivelit të ulët të një numri të grupeve të muskujve.

Autori Dr Charlotte Edwardson tha se njerëzit që ulen shumë kanë nevojë për 30 deri në 75 minuta ushtrim të moderuar deri në çdo ditë për të shuar dëmin e shkaktuar nga ulja e tyre.

Ajo tha: “Ne e dimë që shumë njerëz nuk mund ta përshtatin këtë nivel të aktivitetit fizik në jetën e tyre të përditshme.

Të fundit

Eksperti amerikan: Po vjen koha më e errët e pandemisë së COVID-19!

SHBA-të, jo vetëm që kanë më së shumti raste të infeksionit me koronavirus në botë, por gjithashtu zënë vendin e parë për nga numri i vdekjeve të lidhura me virusin e rrezikshëm. Por nj

Si ta ndaloni gërhitjen me mënyra natyrale

Ekspertët konfirmojnë se aplikimi i disa pikave të vajit të ullirit mbi lëkurë mund ta mbrojë atë nga dëmtimet e shkaktuara prej ekspozimit të diellit. Një prej përfitimeve që vijnë ng

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës A

Të gjitha vitaminat janë thelbësore që trupi të kryejë një sasi të jashtëzakonshme të funksioneve të përditshme. Pas shikimit të mirë, një sistemi efektiv riprodhues dhe një lëkure t

Shenjat paralajmëruese të diabetit

Diabeti është një gjendje shqetësuese, por e zakonshme mjekësore. Nëse keni diabet, duhet të menaxhoni sheqernat në gjak dhe t’i monitoroni rregullisht për t’u siguruar që janë brenda n

Mijëra vaksina gati për t’u shpërndarë kundër virusit

Mijëra doza të vaksinës kundër koronavirusit po prodhohen në Belgjikë dhe kjo është ajo që bota po pret me padurim. DailyMail ka publikuar foto ku gjigandi i ilaçeve Pfizer po prodhon ‘dis

Pse disa njerëzve iu duhet kohë e gjatë për t’u rikuperuar nga COVID-19?

Njerëzit që infektohen me virusin SARS-CoV-2 dhe zhvillojnë sëmundjen e COVID-19 mund të shërohen mesatarisht pas dy javësh nga paraqitja e parë e simptomave. Për disa raste më të rënda t

Info Tjera