Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/qumesht.jpeg

Qumështi i lopës parandalon alergjitëTë rriturit në një fermë dhe ose pirja e qumështit të papërpunuar të lopës në vitet e para të jetës mbron nga zhvillimi i imunoglobulinave E (IgE), të cilat janë përgjegjës për simptomat alergjike.

Sipas një studimi austriak, beta-laktoglobulina, e cila gjithashtu gjendet në qumësht, është një molekulë kryesore për organizmit kundër alergjive.

Në studimet laboratorike dhe modeleve të kafshëve, ekipi hulumtues i udhëhequr nga Franziska Roth-Walter nga Instituti për Hulumtime të Patofiziologjisë dhe Alergjisë në MedUni Vjenë tregoi se beta-laktoglobulina parandalon alergjitë nëse ajo mbart ligandat (receptorët) e saj natyral.

“Karakteristikat anti-alergjike të beta-laktoglobulinës natyrale mund të shpjegohen me faktin se kjo proteinë sjell në mënyrë specifike ligandët e saj në qelizat e mbrojtjes imune dhe në këtë mënyrë parandalon inflamacionin. Ligandët natyralë gjithashtu parandalojnë antitrupat IgE të depërtojnë në proteinën beta-laktoglobulin, e cila duhet t’i bëjë fëmijët më pak alergjikë ndaj qumështit”, shpjegoi Roth-Walter.

Me proteinën e lopës beta-laktoglobulinë, studimi paraqet një molekulë të re që, sëbashku me ligandët e saj natyrorë, është me interes për efektin mbrojtës të organizmit kundër alergjive.

Sidoqoftë, rrethanat që çojnë në humbjen ose mungesën e këtyre ligandëve, për shembull për shkak të përpunimit industrial të qumështit ose cilësisë së dobët të ushqimit të kafshëve, mund ta shndërrojnë proteinën e qumështit të mirë-toleruar beta-laktoglobulinën në një alergjen.

“Studimi ynë jep shpresë se efekti i mbrojtjes nga alergjitë mund të bëhet më praktike dhe të përdoret për të parandaluar alergjinë”, theksoi Erika Jensen-Jarolim.

Të fundit

Lulja që mund ta rrisim në shtëpi dhe ka vlera të pabesueshme medicinale

Kollë, bronkit, dhimbje të fytit, por edhe të stomakut i shëron mëllaga. Nëse keni lëkurë tepër të thatë për shkak të të ftohtit, sërish mëllaga mund t’i lehtësojë shenjat, sepse p

Pse duhet të hani kos në mëngjes?

Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet kurrë i mërzitshëm sepse mund të kombinohet në mënyra e shije të ndryshme. Kosi mund të hahet me të

Si të minimizohen pasojat për njerëzit që pinë duhan?

Pirja e duhanit vazhdon të jetë një nga faktorët kryesorë për shumë sëmundje e cila prek të gjitha organet në trupin e njeriut. Nuk është rastësi që sistemet shëndetësore janë të koo

Xhenxhefili, miku më i mirë i sistemit tretës të njeriut

Xhenxhefili është një nga miqtë më të mirë të sistemit tretës të njeriut. Mjafton një dozë e vogël me xhenxhefil përpara ushqyerjes dhe do të ndiheni shumë në formë. Këto përbërë

A mund të ndihmojë mbajtja e syzeve në mbrojtjen nga Covid-19?

Një studim i botuar së fundmi duke parë 276 pacientë në Spitalin Suizhou Zengdu në Suizhou, Kinë tregoi se ata që mbanin syze për më shumë se tetë orë në ditë ishin në rrezik dukshëm

Vitaminat më të rëndësishme kundër çdo sëmundje

Përballja me sëmundje të ndryshme që organizmi mund të zhvillojë është sigurisht shumë e vështirë dhe e mundimshme. Shkaqet se përse një njeri sëmuret janë nga më të ndryshmet, duke f

Info Tjera