Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/floke.jpg

Rregullat që parandalojnë rënien e tepërt të flokëveMe ndryshimin e stinës, trupat tanë ndonjëherë luftojnë më shumë se zakonisht për arsye të ndryshme.

Rritja e temperaturave, ditët më të gjata, drita më e ndritshme dhe hormonet që e bëjnë praninë e tyre të ndihet përsëri e fortë na bëjnë më të lodhur.

Është një fenomen absolutisht i zakonshëm që shoqërohet me një rënie flokësh më intensive sesa jemi mësuar.

Më poshtë jepen disa rregulla të thjeshta që ndihmojnë parandalimin ose kufizimin e rënies së tepërt të flokëve.

Mos u shqetësoni:
Së pari, duhet të jeni të qetë, sepse stresi nuk është kurrë një aleat i mirë për shëndetin tonë dhe aq më pak për flokët tanë.

Humbja e flokëve është pjesë e një procesi natyral të ripërtëritjes, i cili zhvillohet në pranverë dhe vjeshtë: flokët e vjetër bien për t’i lënë vendin atyre të rinj, më të fortë dhe më të shëndetshëm.

Është një zëvendësim fiziologjik që favorizon ripërtëritjen dhe zgjimin e të gjitha organeve, prandaj duhet të alarmohemi vetëm nëse rënia nuk zëvendësohet me flokë të rinj.

Kushtojini vëmendje asaj që hani:
Një dietë e varfër në lëndë ushqyese dhe minerale thelbësore për funksionimin e duhur të trupit mund të theksojë fenomenin e rënies.

Kjo do të thotë që ne duhet t’i kushtojmë vëmendje të madhe asaj që hamë: vakte të bollshme të frutave dhe perimeve, burime të çmuara të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve, duhet të merren çdo ditë dhe ndoshta pa shumë erëza.

Zgjidhni ushqimet e duhura:
Një dietë e ekuilibruar siguron sasinë e duhur të proteinave.

Ne duhet të përqendrohemi tek peshku, që duhet të konsumohet të paktën dy herë në javë dhe tek mishi i kuq dhe i bardhë, por pa e tejkaluar sasinë.

Ndër drithërat, të cilat nuk duhet të mungojnë kurrë, le të fusim lloje të ndryshme: për shembull, tërshëre për mëngjes, makarona integrale për drekë, ndërsa për darkë një supë me elb.

Larje po, por mos e teproni:
Lëkura e kokës ka nevojë për higjienë, por edhe hidratim të duhur dhe oksigjenim të mirë, në mënyrë që lëndët ushqyese të arrijnë papilën germinative që përmban llamba.

Për higjienën e duhur, asnjëherë mos tejkaloni tre ose katër larje në javë.

Përdorni produkte delikate: për të shmangur rënien e flokëve, formimin e zbokthit ose prodhimin e tepërt të sebumit, është e nevojshme të përqendroheni në produkte delikate që respektojnë ph e lëkurës.

Ju kujtojmë se nuk duhet të ndërhyjmë në ciklin natyror të flokëve, por të ndjekim ritmet e tyre duke u siguruar që flokët të jenë gjithmonë të fortë dhe me shkëlqim.

Kufizoni stilimin:
Duke marrë parasysh që pranvera është shumë e rëndë për trupin tonë, është më mirë të zgjedhim një stil që është sa më natyral.

Duhet të hiqni dorë nga trajtimet e tepërta me shkumë, llak, pjastër dhe tharëse flokësh në temperatura shumë të larta.

Një tjetër këshillë e zgjuar është të mbani flokët lëshuar sa më shumë që të jetë e mundur, duke shmangur lidhjen e tyre shumë shpesh: kur ata janë shumë të shtrënguar, flokët dobësohen me rezultatin e rritjes së rënies së tyre.

Jini të rregullt:
Për flokë të bukur dhe të shëndetshëm, në këtë periudhë i duhet kushtuar shumë vëmendje kohës kur shkoni në shtrat dhe kur zgjoheni.

Duke pasur parasysh kufizimet, nuk është veçanërisht e vështirë, megjithatë, për shkak të një jetese të ulur, nuk është e pazakontë të qëndrosh vonë, ndoshta duke parë një seri televizive.

Rregullsia është gjithashtu fjala kryesore për vaktet dhe mbi të gjitha, të shmangim alkoolin dhe pirjen e duhanit, të cilat janë gjithmonë të dëmshme, veçanërisht kur e teproni.

Mos harroni lëvizjen:
Palestrat janë të mbyllura, por një shëtitje e këndshme ose udhëtim me biçikletë rekomandohet absolutisht.

Ushtrimi do të thotë të qëndroni aktivë dhe të aftë, gjë e cila ju ndihmon të lehtësoni stresin.

Por bëni kujdes të mos e teproni, sepse ushtrimet e tepërta fizike mund të çojnë në lodhje që nuk është e mirë për flokët.

Në kohë pandemie, ne duhet të përqendrohemi në aktivitete që promovojnë relaksimin dhe oksigjenimin e indeve duke përdorur teknikat e frymëmarrjes: Pilates, yoga dhe meditimi janë perfekte.

Përdorni maska të bëra vetë:
Për të ushqyer flokët, mund të përdorim një maskë të bërë vetë, duke përzier dy të verdha vezësh në lëngun e gjysmë limoni dhe disa pika rum.

Për një rezultat optimal, shpërndani përzierjen në flokë të lagur dhe masazhojeni mirë, duke e lënë të veprojë për gjysmë ore dhe më pas shpëlajeni me shumë ujë.

Nëse, përveç flokëve të fortë, duam të kemi flokë të bukur dhe me shkëlqim, ne mund të japim prekjen e fundit me një shpëlarje me uthull.

Pini shumë ujë:
Hidratimi i mirë është thelbësor për mirëqenien e trupit tonë dhe flokët sigurisht që nuk bëjnë përjashtim.

Jo vetëm ujë, nëse nuk na duket joshëse çajrat bimorë, smoothie-t dhe pijet me shumë shije, për sa kohë që janë plotësisht pa sheqerna të shtuara, do të jenë perfekte për flokë të plotë dhe gjithashtu për të qëndruar në formë.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera