Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/ushqime.jpg

Rregullojeni nivelin e sheqerit në gjak me këto dy lëngjeEkzistojnë dy lëngje natyrale të cilat iu vijnë në ndihmë për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak, të cilat ua sjellim më poshtë për t’iu ardhur në ndihmë bashkë me mënyrën se si duhet ti përgatisni.

Lëng i fruluar me spinaq dhe kastravec– Ky smoothie është i pasur me antioksidantë dhe fibra dhe një nga aleatët më të mirë për të reduktuar nivelin e lartë të sheqerit, por edhe për të ndihmuar ata që vuajnë nga tensioni i lartë.

Marrja e këtij lëngu, stimulon eliminimin e toksinave nga trupi.

Për përgatitjen e tij iu duhet gjysmë kastraveci, 6 gjethe spinaq, një mollë jeshile dhe një gotë ujë.

Pasi të keni grirë përbërësit hidhini në frulator, duke shtuar gotën e ujit.

Përziejini deri sa të krijohet një masë homogjene kremoze.

Ky lëng natyral, këshillohet që të përdoret 2-3 herë në javë dhe do të shikoni se sheqeri në gjak, do të jetë në nivelin e duhur.

Lëng me domate, majdanoz dhe vaj ulliri- Ky lëng cilësohet si “bombë” antioksidantësh, fibrash dhe acide yndyrore të domosdoshme për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak.

Ju duhen tre tufa majdanoz, një mollë jeshile, gjysmë gote ujë, tre domate të pjekura dhe një lugë vaj ulliri.

Para se ti fusni në frulator të gjithë përbërësit, qëroni nga lëkura mollën dhe domatet si dhe prini në ciopa majdanozin.

Ky lëng këshillohet që të pihet esëll tre herë në javë.

Të fundit

Studim: Mbajtja e maskës zvogëlon rrezikun e infektimit me 77%

Distancimi social, higjiena e duarve dhe një maskë janë efektive në zvogëlimin e rrezikut të infektimit kur jeni në kontakt me një person që është pozitiv me Covid-19. Ky fakt konfirmohet e

Gratë që punojnë me orar të tejzgjatur, rrezikohen nga depresioni

Gratë të cilat punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuara që të preken nga depresioni, dhe një gjë e tillë nuk ndodh me burrat. Studimi më i fundit i realizuar nga ekspertë britan

Si të mbrohemi nga gripi sezonal

Gripi sezonal është një infeksion akut viral. Transmetohet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri përmes stërpiklave gjatë kollitjes ose teshtitjes dhe ne mënyre indirekte me prekjen e ob

Studim: Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Një ditë produktive kërkon mëngjes të pasur me fibër e proteina. Sipas ekspertëve, ky vakt duhet ngrënë patjetër brenda një ore nga zgjimi. Ndërsa reka duhet planifikuar 4-5 orë më vonë

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi?

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Evropë, por arsyet pse mund të ndo

Ushqimet që largojnë dhimbjet e forta të stomakut

Dhimbjet e stomakut nuk janë të pëlqyeshme për askënd dhe jo më kot konsiderohen si më të bezdisshmet. Kur ju dhemb stomaku ose barku, faji fillimisht bie mbi ndonjë ushqim të rëndë që mu

Info Tjera