Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/pasagjeret-ne-aeroplan.jpg

Sa është i pastër ajri brenda në aeroplan?Filtra të teknologjisë së lartë dhe maska ​​të teknologjisë së ulët: Si teknologjia dhe përgjegjësia personale mund ta bëjnë fluturimin më të sigurt se sa mendoni.

PANDEMIA E KORONAVIRUSIT na ka kujtuar që të kesh qasje në ajër të pastër është një përparësi globale e shëndetit. 

Ndërsa ndotja industriale ka mbizotëruar për dekada tash.

Cilësia e ajrit të brendshëm – në cilën mënyrë rrjedh, sa bën ose nuk lejon që patogjenët të shpërndahen ose të zhduken – mund të bëjë ndryshimin midis qëndrimit të mirë ose infektimit. 

Kështu që është për t’u habitur të zbulosh që ajri brenda një aeroplan është më i pastër nga sa mund të mendosh. 

Falë filtrave HEPA dhe qarkullimit efikas në aeroplanët komercialë, ajri që thithni gjatë fluturimit – megjithëse jo domosdoshmërisht plotësisht pa viruse – është shumë më i pastër se ajri në restorante, bare, dyqane ose dhomën e ndenjes së mikut tuaj më të mirë. 

Ja pse nuk keni nevojë të keni frikë nga ajri atje lart.

Si pastrohet ajri i aeroplanit

Shumica, por jo të gjitha, aeroplanët komercialë janë të pajisur me filtra HEPA (Air High Grimcion me efikasitet të lartë). 

Kjo do të thotë që, në aeroplanët e pajisur HEPA, fluksi i ajrit “pasqyron rrjedhën e ajrit laminar të një dhome operative pa ndonjë ose kalimin minimal të rrjedhave të ajrit,” thotë Dr. Bjoern Becker nga Lufthansa Group e linjave ajrore. 

“Ajri pompohet nga tavani në kabinë me një shpejtësi dhe thithet përsëri poshtë sediljeve të dritares.”

Rreth 40 përqind e ajrit të kabinës filtrohet përmes këtij sistemi HEPA; 60 përqind e mbetur është e freskët dhe tubohet nga jashtë aeroplanit. 

“Ajri i kabinës ndryshohet plotësisht çdo tre minuta, mesatarisht, ndërsa avioni po lundron,” thotë Becker.

Zyrtarisht, filtrat e certifikuar HEPA ” bllokojnë dhe kapin 99.97 përqind të grimcave të ajrit në madhësi me 0.3 mikron në madhësi”, thotë Tony Julian, një ekspert për pastrimin e ajrit me RGF Environment Group. 

Nuancat që mbajnë SARS-CoV-2 mund të jenë mjaft të vogla, filtrat HEPA heqin në mënyrë efektive pjesën më të madhe nga ajri.

“Në mënyrë tipike numri i grimcave në ajër është [sic] me të vërtetë i ulët, aeroplan është pothuajse një dhomë e pastër, sepse ka shumë ventilim, dhe shumë pak burime të gjenerimit të grimcave brenda një aeroplan”, thotë Liam Bates, CEO dhe bashkë- themelues i Kaiterra, një prodhues i monitorimit të cilësisë së ajrit. 

“[Aeroplanët] në të vërtetë janë më të sigurt se sa çdo hapësirë ​​tjetër e mbyllur.”

Filtrat HEPA nuk janë në aeroplanët më të vjetër ose aeroplanët e vegjël, të cilët kanë sisteme më pak efektive të filtrimit. 

Por, edhe filtrat më të mirë nuk mund të kapin çdo grimcë të virusit në bord, dhe ka mënyra se si linjat ajrore, punonjësit e tyre dhe pasagjerët mund të ndikojnë në efektivitetin e tyre.

Sa të besueshëm janë filtrat?

Efektiviteti i filtrimit 99,97 përqind i HEPA tingëllon i sigurt, dhe ekzekutimet e linjës ajrore mbështeten në atë. 

Por problemi më i madh me këto sisteme, thotë Bates, është se “filtri vetëm garanton cilësinë e ajrit që ka kaluar nëpër të. Nëse ajri në të cilin dikush merr frymë nuk e ka kaluar atë filtër, atëherë ata numra nuk kanë rëndësi”.

Kjo është arsyeja pse, përveç filtrave të mirë, kabina ajrore gjithashtu kanë nevojë për pasagjerë të mirë. 

Kjo do të thotë që të gjithë në bord duhet të veshin një maskë.

Pse maskimi është thelbësor

Kur kollitet, teshtimë dhe flasim, pikat mikroskopike (dhe, ndonjëherë, të dukshme) të pështymës, na shpëtojnë nga goja. 

Graviteti bën që të mëdhenjtë të bien në tokë (ose një forcë krahu) shpejt, por ato më të vogla mund të varen në ajër. 

Shkenca SARS-CoV-2 po evoluon, por tani ka disa prova që sugjerojnë që virusi brenda atyre pikave të vogla është infektiv .

Veshja e një maskë gjatë gjithë kohës që jeni në aeroplan mban vetë atë pështymë të ajrit dhe çdo virus që ka – për veten tuaj. 

Ekzistojnë prova që maskat e veshura mbrojnë ata që ju rrethojnë dhe zvogëlon mundësinë që të infektoheni vetë. 

Mendoni për sportimin e një maskë si stërvitja e laptopit gjatë ngritjes: minimizon mundësinë që trazirat e ajrit të bëjnë që dikush të goditet në fytyrë me diçka të dëmshme.

Në SH.B.A. nuk ka asnjë ligj që kërkon që pasagjerët e ajrit të veshin maska. 

Linedo kompani ajrore amerikane ka zbatuar rregullat e veta të maskave (këtu janë Amerikanë , Delta dhe United ). 

Mënyrat për ta mbajtur veten më të sigurt gjatë fluturimit

Rreziku më i madh kur fluturon thjesht mund të jetë aeroporti, konvikti dhe përvoja e ngritjes / uljes. 

Njerëzit në afërsi të mbyllur, mbase nuk kanë maska, mund të shqiptojnë infeksion. 

Mbajtja e asaj gjashtë këmbë (ose më shumë) distancë sociale gjatë arritjes në portën tuaj, në vendin tuaj, ose zhytja në tokë është ndoshta më e rëndësishme se gjithçka tjetër që mund të bëni (përveç mbulimit të fytyrës tuaj).

Shkencëtarët nuk mendojnë më se prekja e objekteve dhe më pas prekja e syve, hundës dhe gojës me duar të ndyra është burimi kryesor i transmetimit të COVID-19. Sidoqoftë, një raport i fundit që përfshin transmetimin e dritës së dritës sugjeron një person asimptomatik që përhap sëmundjen përmes sipërfaqeve në tualet .

Gjatë fluturimit, Fagbuyi rekomandon ta mbani maskën tuaj sa më shumë që të jetë e mundur. 

Kjo do të thotë të shmangni ngrënien dhe pirjen gjatë ajrit. 

Pastrimi i duarve me sanitizuesin në bord është i mirë, thotë Fagbuyi, por “lani duart me sapun dhe ujë sapo të zbrisni” nga avioni, dhe veçanërisht para se të hiqni maskën tuaj.

Dhe megjithëse mund të jetë e pakëndshme, Dr. Joyce Sanchez, drejtori mjekësor i Klinikës së Shëndetit të Udhëtimit në Froedtert dhe Kolegji Mjekësor i Wisconsin, thotë se maskimi nuk ndikon në nivelet e oksigjenit ose karbonit tuaj. 

“Shumica dërrmuese e njerëzve, përfshirë ata me probleme kronike të mushkërive dhe zemrës, mund t’i veshin me siguri,” thotë ajo.

Rezulton mënyra më e mirë për ta bërë qiellin më miqësor tani është të mbuloni buzëqeshjen tuaj. /mediapress

Të fundit

Përmbajtja e emocioneve

Aristoteli për drejtimin e emocioneve ka thënë dikur: “Të zemërohesh me personin e duhur, në masë të duhur, në kohë të duhur, për arsye të duhur në mënyrë të duhur”. Vetëkontroll

Sa hapa duhet të bëni në ditë për shëndet të mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që nj

Medikamenti që po ndihmon të sëmurët nga Covid

Një kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spi

Fëmijët nën 5 vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit

Sipas një studimi, fëmijët nën 5-vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit. Kjo prekje mund të shkojë nga 10 deri 100 herë më shumë tek foshnjat. Shkalla në të c

Ulni kolesterolin e lartë me lëng portokalli

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes së mirë dhe një pakete me vitamina që i dhuron trupit, funksionon si

Ja çfarë ndodh me mushkëritë pas lënies së duhanit

Mushkëritë tuaja kanë një aftësi gati “magjike” për të korrigjuar mutacionet kancerogjene të shkaktuara nga pirja e duhanit, por vetëm nëse ndalni konsumin e tij. Deri më tani, mutacion

Info Tjera