Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/1410087779533_wps_1_HEIGHT_WAIST_RATIO_jpg-780x439-1.jpg

Sa gjatë do të jetoni? Matni vëllimin e belit tuaj dhe do të mësoniZbulim i shkencëtarëve londinezë

Nëse ju intereson edhe sa ditë ju kanë mbetur në këtë botë, sekreti fshihet në një llogari të thjeshtë: Merrni një metër – mbase mund edhe të zgjasni jetëgjatësinë tuaj!

Shkencëtarët e shkollës afariste “Cass” në Londër theksojnë që treguesi më i mirë i jetëgjatësisë është vëllimi i belit, transmeton Telegrafi.

Ata të cilët belin e kanë më të madh për 15 centimetra nga gjysma e gjatësisë së tyre jetojnë mesatarisht dy vjet më pak. Sa më shumë që të rritet vëllimi i belit, numri i viteve të jetës zvogëlohet.

Gruaja e gjatë 160 cm do të duhej të ketë vëllimin e belit deri në 80 cm.

Sa më i madh të jetë vëllimi i belit në krahasim me gjatësinë, shkurtohet jetëgjatësia.

Shkencëtarët kanë grumbulluar të dhëna nga 300 mijë njerëz dhe kanë ardhur deri te rezultati që vëllimi i belit do të duhej të jetë sa gjysma e gjatësisë së njeriut.

Mashkulli i gjatë 180 cm duhet të ketë vëllimin e belit prej 90 cm, ndërsa femra e gjatë 160 cm duhet të ketë vëllimin e belit deri në 80 cm.

Pra, rregulli vlen për të dy gjinitë.

Vëllimi i këtillë i belit tregon sa janë më të vogla shanset për t’u sëmurë nga sëmundjet kardiovaskulare, sepse yndyra e shtresuar në pjesën e stomakut rrit rrezikun nga sulmi në zemër dhe presioni i lartë i gjakut. 

Të fundit

A ndikojnë dhimbjet e kokës në plakjen e trurit?

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimer-it të cilit i referohet AgroWeb.

Pse lëkura jote ka nevojë patjetër për vitaminën C

Vitamina C ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë, por për lëkurën, ajo bënë mrekullira. Studimet konfirmojnë se në vetëm tre muaj aplikimi të rregullt të kësaj vitamine, lëkura ë

10 ushqimet që duhet ti shmangni për ulur dhjamin në bark

Nëse dëshironi të zvogëloni dhjamin në bark, duhet të zgjidhni një plan të duhur diete dhe një rutinë efektive trajnimi. Shmangia e këtyre produkteve të dëmshme është thelbësore për h

Studimi i ri: Kush e ka kaluar Covid, 90% nuk i bie më

Një studim i ri nga ekspertët britanikë thotë se personat që kanë mposhtur koronavirusin kanë të njëjtin nivel mbrojtje me pacientët e vaksinuar. Instituti I Shëndetit publik në Angli, zbu

Kjo është vitamina e vetme që ju duhet për të pasur fytyrë të pastër

Vitamina që ju nevojitet për fytyrën tuaj është një dhe e vetme dhe “premton” për të transformuar fytyrën tuaj, shkruan ” AbcNews” Cila është kjo vitaminë mrekulli dhe si mund ta p

Qëndroni ulur për orë të zgjatura? Ja rreziqet që sjell në shëndet

Përditshmëria e punës na rrëmben të gjithëve dhe shpeshherë shpenzojmë orë të tëra duke qëndruar ulur në tavolinën e punës pa menduar se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Siç

Info Tjera