Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/vitamin-a-feature.jpeg-scaled.jpg

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës ATë gjitha vitaminat janë thelbësore që trupi të kryejë një sasi të jashtëzakonshme të funksioneve të përditshme.

Pas shikimit të mirë, një sistemi efektiv riprodhues dhe një lëkure të shëndetshme qëndron vitamina A.

Është e pranishme në një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimeve, por rreziku i mungesës së tij ekziston, kryesisht tek nënat shtatzëna, foshnjat dhe fëmijët në fazat e hershme të rritjes.

Këto janë disa shenja fizike që mund të tregojnë praninë e një mangësie të vitaminës A në trup.

1. Lëkura e thatë

Vitamina A është një nga elementët kryesorë që trupi ka nevojë për të riparuar indet e lëkurës dhe, nga ana tjetër, ta mbajë të hidratuar.

Një simptomë shumë e zakonshme e mungesës së një vitamine A është shfaqja e ekzemës, e cila shfaqet kur lëkura bëhet aq e thatë sa merr ngjyrë të kuqërremtë. Ajo gjithashtu ju shkakton kruarje.

2. Probleme me shikimin gjatë natës

Sinjali i mëposhtëm është një nga më të shpeshtat.

E njohur gjithashtu si nyktalopia, ky është një problem i syve që vështirëson shikimin në errësirë.

Në ambiente të ndezura me shkëlqim, mprehtësia që duhet të ketë sistemi i syve është dobësuar dhe bëhet e pamundur të përpunohen imazhe të errëta.

3. Aknet

Siç u përmend më lart, vitamina A është një nga riparuesit e shkëlqyeshëm të indeve të lëkurës.

Në mungesë të saj, fytyra mund të bëhet e thatë dhe për shkak të kësaj, të prodhojë vaj të tepërt i cili mund të shkaktojë shfaqjen e puçrave.

Kjo është arsyeja pse vitamina A mund të përdoret për të trajtuar problemet që lidhen me aknet.

4. Problemet me konceptimin

Nëse keni probleme me konceptimin, mungesa e vitaminës A mund të jetë shkaku.

Sistemet riprodhuese të burrave dhe grave funksionojnë më mirë nëse konsumohet vitamina A.

Ngrënia e ushqimeve të pasura me vitaminë A mund të nxisë pjellorinë.

Përveç kësaj, gratë shtatzëna duhet ta përfshijnë atë në dietat e tyre, pasi dështimi i shtatzënisë mund të lidhet me mungesën e vitaminës A.

5. Shërimi i dobët dhe i ngadaltë i një plage

Trupi ka tendencë të shërojë plagët brenda një kohe të shkurtër falë prodhimit të kolagjenit.

Kjo proteinë gjendet në organizmat e shëndetshëm dhe falë saj, lëkura dhe gjaku mund të mbesin të shëndetshme.

Vitamina A ndihmon në prodhimin e saj.

Kështu që nëse vini re që lëkura ka probleme në shërimin e plagëve, duhet të kontrolloni nëse konsumoni ushqime të mjaftueshme me vitaminë A, siç janë karota, portokalli, qumështi dhe mishi i kuq.

6. Rritje e ngadaltë

Kjo është një nga shenjat që duhet t’i kushtojmë më shumë vëmendje, veçanërisht tek një foshnje apo tek fëmijët.

Është e rëndësishme të konsumoni vitaminën A nga muaji i tretë i shtatzënisë dhe t’ia jepni fëmijës gjatë viteve të para të jetës.

Është përgjegjës për zhvillimin e shikimit dhe sistemit imunitar të fëmijës, si dhe për rritjen e trupit të fëmijës dhe ndryshimet fizike të nënës.

7. Sytë e thatë

Një nga shenjat më të rëndësishme të kësaj mangësie është pamundësia për të prodhuar lot dhe për të lagur syrin.

Nëse ky siklet vazhdon, ajo mund të çojë në dobësimin e plotë të kornesë dhe humbjen e shikimit.

Të fundit

Nëse nuk i nuhasni këto dy aroma, mund të keni Covid-19

Një nga simptomat më të pazakonta që ndodh në pacientët me COVID-19 është humbja e nuhatjes dhe shijes. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, në afërsisht 25 për qind të

Sa gjatë do të jetoni? Matni vëllimin e belit tuaj dhe do të mësoni

Zbulim i shkencëtarëve londinezë Nëse ju intereson edhe sa ditë ju kanë mbetur në këtë botë, sekreti fshihet në një llogari të thjeshtë: Merrni një metër – mbase mund edhe të zgjasn

Dobësohuni duke kryer marrëdhënie seksuale

Numri i kalorive të humbura gjatë 30 minutave në çdo pozicion seksi është mesatarja e marrë nga të gjithë burrat dhe gratë që marrën pjesë në anketë. Rezultatet zbuluan se gratë djegin

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19

Personat e shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë ende t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë

Të gjitha shkaqet që bëjnë që syri të dridhet

Në fakt nuk është dridhja e syve tuaj, por e muskujve të qepallës. Shkaqet mund të jenë të ndryshme; nga mungesa e gjumit, alkooli, stresi dhe dehidrimi. Dridhja zakonisht zgjidhet vetvetiu. P

Ja çfarë mësojnë foshnjat kur janë ende në barkun e nënës

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit mësojnë disa gjëra edhe para se të lindin, raporton “Bright Side”. Përjetimi i shijeve Profesor Peter Hepper nga “Universiteti i Mbretëreshës”

Info Tjera