Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Time-to-cleanse-780x439-1.jpeg

Shenjat që tregojnë se keni nevojë për detoksifikimTrupi ynë është i ekspozuar ndaj toksinave të ndryshme çdo ditë – nga ushqimi, uji dhe ajri.

Pavarësisht se sa shumë përpiqeni të bëni një jetë të shëndetshme, pas një kohe ka një grumbullim të toksinave në trup që rezulton në fryrje, pamje të keqe, mungesë energjie dhe ndryshime të papritura të humorit.

Ne ju sjellim katër shenja të sigurta që trupi ka nevojë për detoksifikim:

Gazrat e stomakut

Ritmi i vrullshëm ditor na detyron të kërkojmë vaktet e pashëndetshme, kështu që sheqernat dhe yndyrat e grumbulluara të kombinuara me stresin ngadalësojnë metabolizmin dhe shkaktojnë tretje dhe fryrje të dobët. Në këtë rast, zorrët vuajnë pasi nuk kryejnë funksionin e tyre kryesor të thithjes së lëndëve ushqyese, duke shkaktuar një ndjenjë të rremë të urisë, e cila rezulton në mbingopje dhe, në fund të fundit, mungesë energjie.

Këshillë: Përfshini sa më shumë përbërës të jetë e mundur në dietën tuaj ditore që eliminojnë toksinat nga trupi, të tilla si uthull molle, limon, pastaj hani fruta dhe perime të freskëta, drithëra dhe pini çaj hithre.

Mungesa e përqendrimit

Një tregues i heshtur i helmimit të trupit nga toksinat që shkakton reagime të dhunshme është një rënie e përqendrimit në mes të së cilës jo vetëm që humbasim vullnetin për të punuar, por gjithashtu na çon në panik, dhe kështu situata përkeqësohet edhe më tej.

Këshillë: Trupi është si një kompjuter që ka nevojë për një “rifillim” herë pas here, dhe ne nuk e dëgjojmë atë për të parë nëse do të ketë një bllokim. Mësoni të njihni simptomat e qarta që trupi juaj po ju dërgon dhe jepini një pushim të çdo lloji – duke ushtruar, duke qëndruar në natyrë, duke u shoqëruar dhe rritur marrjen e mineraleve, shkruan KP.

Cilësi e dobët e lëkurës

Pikat e zeza, puçrrat, lëkura me vaj, kapilarët e çara – të gjitha këto janë pasojat e toksinave që parandalojnë kalimin e lëndëve ushqyese përmes epidermës së lëkurës, duke çuar në poret e bllokuara.

Këshillë: Bëni shtresë të thatë, vendosni një maskë pastruese të lëkurës, pastaj një hidratuese. Pini shumë ujë dhe flini mirë.

Ndryshime të papritura të humorit

Stresi është një “ngjitës” për toksinat që dobësojnë trupin në një masë të tillë që ka një rënie të energjisë në trup, e cila intensifikon ndjenjat e frikës, nervozizmit, zemërimit dhe xhelozisë.

Këshillë: Mësoni të relaksoheni – ky është ilaçi më i përballueshëm dhe më i lirë për stresin, trajtojeni trupin tuaj të paktën tri herë në ditë për dhjetë minuta paqe. Në kohë stresuese kërkoni çaj dhe fruta të freskëta në vend të kafesë dhe cigareve.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera