Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/tired-eyes-450x270-1.jpg

Shenjat që tregojnë se po plakeni shpejtNga studimet e shumta të shkencëtarëve ka rezultuar se shkalla e plakjes në të cilën ju jeni, varet kryesisht nga faktorët e jashtëm dhe jo nga gjenetika.

Gjithsesi, një pjesë të vogël ka edhe trashëgimia. Mosha biologjike e një personi ka një efekt të madh në atë se si ata duken, prandaj njerëzit e të njëjtës moshë mund të duken më të rinj ose më të vjetër nga sa janë në të vërtetë.

Më poshtë ju sjellim një listë të shenjave që mund të tregojnë se trupi juaj po plaket shumë shpejt.

Shenjat e plakjes së lëkurës zakonisht shfaqen pas moshës 25-vjeçare, por për shkak të faktorëve të dëmshëm, ato mund të shfaqen më herët.

Me kalimin e kohës, shenja të tilla bëhen më të dallueshme.

Një shpejtësi e lartë e ndryshimeve të lëkurës lidhur me moshën në krahasim me njerëzit e të njëjtës moshë, mund të jetë një shenjë e plakjes së parakohshme.

Nëse lëkura juaj është vazhdimisht është e thatë, ky problem ka të ngjarë të lidhet me çështjet e sistemit endokrin.

Përveç problemeve hormonale, gjendja e lëkurës mund të ndikohet negativisht nga një mënyrë jetese jo e shëndetshme.

Një dietë e pabalancuar, nivelet e larta të stresit, të gjithë këta faktorë ngadalësojnë procesin e rinovimit të lëkurës.

Si të parandaloni: sigurohuni që dieta juaj të jetë e balancuar sa është e mundur me një përmbajtje të mjaftueshme të perimeve, zarzavate, manave dhe ushqimeve që janë të pasura me yndyra të pangopura, të tilla si arra, vajra bimore dhe fara.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera