Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/pagjumesia.jpg

Si të biesh në gjumë për vetëm 60 sekonda?Miliona njerëz në të gjithë botën përpiqen të flenë çdo natë, duke u rrotulluar nga njëra anë në tjetrën, pa rezultat.

Do të thotë shumë janë të gatshëm të provojnë gjithçka për të pasur një gjumë të suksesshëm nate.

Teknikat përfshijnë gjithçka, nga muzika relaksuese dhe numërimi i deleve, te metodat më moderne si – njerëzit që pëshpëritin në veshin tuaj ose spërkatjen e jastëkut me aromë të mirë. Sidoqoftë, mund të ketë një mënyrë më të thjeshtë dhe të sigurt për të bërë një gjumë të fortë natën – metoda 4-7-8.

Ata që kanë miratuar ‘mashtrimin’ shpesh befasohen këndshëm nga suksesi i tij, duke pohuar se mund të zgjasë më pak se një minutë nëse thjesht ndryshoni teknikën tuaj të frymëmarrjes, sipas MedicalNewsToday.

Dr.Andreë Weil, një specialist në mjekësinë integruese në Universitetin e Arizonës, zbuloi se teknika e frymëmarrjes ka origjinën nga yogis indiane që e përdorën atë gjatë praktikave të tyre të meditimit.

Dr.Weil shpjegoi: “Kjo është metoda e vetme më e mirë që kam gjetur për të fjetur nëse zgjoheni në mes të natës”.

Metoda 4-7-8 është kur merr frymë për katër sekonda, mbani frymën tuaj për shtatë sekonda para se të nxirrni ngadalë për tetë sekonda të tjera.

Përsëriteni këtë sistem derisa të filloni të flini ngadalë.

Kjo metodë dihet se ndihmon pagjumësitë, por gjithashtu ka përfitime për këdo që vuan nga ankthi, stresi apo edhe kontrolli dhe menaxhimi i niveleve të zemërimit.

Ndihmon të gjitha këto gjëra duke ngadalësuar me forcë rrahjet e zemrës suaj.

Dr.Weil rekomandon përdorimin e teknikës dy herë në ditë për të parë vërtetë përfitimet, vetëm duke përfunduar ciklin 4-7-8 katër herë kur filloni për herë të parë.

Mos u shqetësoni nëse ndiheni mendjelehtë kur përfundoni teknikën, thjesht sigurohuni që jeni shtrirë kur e provoni për herë të parë.

Të fundit

10 këshilla efektive për tu ngritur herët në mëngjes

Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë në fundjavat e tyre dembele. Disa thonë se është e pamundur

Njihuni me arsyet pse ju bien flokët

Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull d

Përfitimet shëndetësore nga Ramazani

Agjërimi sjell shumë dobi për trupin e njeriut. Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore. Në këtë shkrim do të përpiqemi të p

Pse konsumimi i të njëjtit mëngjes çdo ditë mund të jetë gjëja më e mirë për shëndetin tuaj

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg“, thonë doktorët. Por, çfarë ndodh me një pjatë vezë ose një filxhan kos si mëngjesi juaj çdo ditë? Edhe pse i njëjti mëgjes mund të duket i

Xhelozia toksike dhe e keqe

Në doza shumë të vogla, xhelozia mund të jetë e shëndetshme për një marrëdhënie. Ajo mund të të motivojë të jesh një partner më i mirë dhe të jesh detektor për disa marrëdhënie

Para se të nisni plazhin, zhdukni celulitin me këto 2 receta

Celuliti shfaqet nën lëkurë si pasojë e kontraktimit të indeve lidhëse të muskujve. Celuliti është një nga problemet më shqetësuese tek femrat. Ai nuk është i lidhur gjithmonë me peshë

Info Tjera