Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/pije-ver.jpeg

Si të freskohemi në ditët e nxehta të verës?Këto ditë të nxehta vere derisa trupi ynë përshtatet me temperaturat e larta, derisa akoma nuk ka shenja freskie dhe temperatura të përshtatshme, po ju japim disa këshilla të cilat do të mund t’ju ndihmojnë që të freskoheni.

Futja optimale e lëngjeve në organizëm – gjatë verës organizmi ynë, për shkak të djersitjes, humb më shumë lëngje sesa në ditët e dimrit, andaj është e nevojshme që brenda ditës të bëjmë futjen optimale të lëngjeve

Sa më shumë ujë natyral

Ekziston një rregull i vjetër që thotë që duhet të pini 8 gota ujë në ditë, por nëse do të konsumonit më tepër, do të bënit aq më mirë.

Uji, ju ndihmon të hidratoheni dhe të ndiheni më të lirshëm.

Por kujdes, pini ujë natyral dhe jo të gazuar.

Lëngje frutash

Frutat jo vetëm shuajnë etjen, por kanë edhe cilësi të mahnitshme dhe janë të pasura me substanca shumë të dobishme për trupin tonë.

Konsumoni lëngje frutash të ndryshme, por të bëra vetë sepse lëngjet e gatshme kanë përmbajtje të lartë sheqeri.

Lëngjet duhet të kenë sa më pak sheqer, sepse vetëm kështu nuk do të keni etje.

Çaj të ngrohtë

Zakonisht, tendenca është që pije të ndryshme të shoqërohen me shumë akull ose të jenë shumë të ftohta.

Por në fakt, akulli nuk i bën mirë organizmit, i cili është i djersitur.

Nëse do të konsumonit çaj të ngrohtë trupi juaj do të hidratohej më lehtë dhe do të ndiheshit më i freskët.

Nëse nuk iu pëlqen çaji i tillë, mund ta pini edhe të freskët, por jo me akull.

Çaji ka edhe një avantazh: nuk të shëndosh.

Jo, pije të gazuara

Duket sikur largojnë etjen, por në fakt e shtojnë më tepër atë.

Pijet e gazuara, sidomos kola, kanë në përbërjen e tyre shumë gaz dhe sheqer.

Për më tepër, lëngjet me gaz, fryjnë stomakut, por edhe ndikojnë në formimin e celulitit.

Një gotë birrë

Një gotë birrë në ditë është më se e këshillueshme edhe nga shumë dietologë.

Ajo forcon kockat, përmirëson metabolizmin, sistemin imunitar dhe për më tepër, të freskon dhe largon etjen.

Një gotë birrë mund të shijohet mjaft mirë, sidomos në vaktin e drekës e shoqëruar me pjatën tuaj.

Të fundit

Nis faza e fundit e provave për vaksinën COVID-19 në SHBA

Gjigandi farmaceutik amerikan Johnson & Johnson ka nisur fazën e tretë dhe të fundit të provave klinike në njerëz për vaksinën kundër COVID-19 që përdor një dozë të vetme. Doktor Pau

Britania zhvillon aplikacionin për gjurmimin e kontakteve

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka zhvilluar një aplikacion për gjurmimin e kontakteve, i cili do të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të koronavirusit. “Ne jemi shumë afër arritjes së

Qëndrimi ulur për një periudhë të gjatë “rrit rrezikun e vdekjes tek të rinjtë”

Qëndrimi ulur për më shumë se 7 orë e gjysmë në ditë rrit rrezikun e vdekjes në moshë të re. Qëndrimi në karrige gjatë ditës së punës dhe në divan në mbrëmje lidhet me një mori pr

Kur duhet pirë vaji i peshkut dhe vitaminat e tjera

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta. Në këtë artikull do të mësoni për mënyrat e sakta të përdorimit të vajit të peshkut dhe suplemen

A po merrni mjaftueshëm vitamina dhe minerale

Secili prej nesh ka nevojë për dhjetëra vitamina dhe minerale, për të arritur shëndetin optimal. Por, si mund të mësoni nëse po konsumoni mjaftueshëm? Marrja e vitaminave dhe mineraleve mund

Maskat plastike, pothuajse joefektive në parandalimin e përhapjes së koronavirusit

Maskat plastike janë pothuajse plotësisht joefektivë në mbajtjen e aerosoleve të frymëmarrjes, thonë shkencëtarët japonezë, të cilët dyshojnë në efektivitetin e tyre në parandalimin e p

Info Tjera