Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/alergy.jpg

Si të kemi kujdes me alergjitëShumë prej nesh mezi e presin ardhjen e pranverës dhe lulëzimin e pemëve, por për njerëzit me alergji ndaj polenit, kjo mund të mos jetë edhe aq e këndshme.

Nga një varg i gjatë kërkimesh rezultoi se sezoni i polenit po fillon më herët dhe po zgjat më shumë, për shkak të ndryshimit të klimës. Ekspertët thonë se kjo mund të jetë problematike për njerëzit që kanë alergji.

Nuk është vetëm sezoni i polenit pranveror që po zgjatet, studiuesit thotë se tendenca të ngjashme po shihen në periudha të tjera të vitit.

Ndryshimi i klimës me shumë mundësi do të ndikojë në pakësimin e reshjeve të shiut dhe ditëve të ftohta por edhe në shtimin e dioksidit të karbonit (CO2) në atmosferë, thonë studiuesit.

Rrjedhimisht kjo do të ndikojnë edhe tek fillimi dhe mbarimi i sezonit të polenit, duke rritur ekspozimin ndaj tij për më gjatë.

Përqendrimet më të larta të polenit dhe sezonet e tij të zgjatura mund t’ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj alergjenëve. Kjo mund të shkaktojë episode të shpeshta të astmës tek individët me astmë dhe të ndikojë në aktivitetet tuaja të përditshme.

Me zgjatjen e stinëve të alergjisë, do të thotë që simptomat do të zgjasin më shumë.

Megjithatë, falë trajtimeve që janë në dispozicion, mund të bëhet i mundur edhe parandalimi i simptomave. Këto trajtime funksionojnë më mirë nëse fillojnë disa javë para se sezoni i alergjive të fillojë.

Si t’i trajtoni alergjitë!
Njerëzit që përjetojnë alergji kanë tre mundësi për t’i trajtuar ato: të shmangin shkaktarët, të marrin ilaçe dhe imunoterapia.

Të mësosh se çfarë alergjenësh shkaktojnë simptomat tuaja, është e dobishme në mënyrë që ju të përpiqeni t’i shmangin ato. Kështu do të zvogëloni reagimin tuaj inflamator që në fillim.

Në rastin e alergjisë nga poleni, ju mund të minimizoni ekspozimin tuaj duke mbyllur dritaret, duke reduktuar kohën që kaloni jashtë dhe duke bërë dush pasi ktheheni në shtëpi.

Mundësi të tjera për ata që përjetojnë simptoma të alergjisë janë sprucuesit e hundës me antihistaminë, shpëlarje me kripë të hundës, antihistaminë orale ose dekongjestionues oral. Ekzistojnë edhe ilaçe me recetë që mund të përdoren.

Gjithashtu një mënyrë efikase është të filloni trajtimin me ilaçe para se të fillojë sezoni i alergjive.

Gjatë COVID-19, është vënë re se përdorimi i maskës ka reduktuar simptomat nga alergjitë nga poleni.

Maskat që kanë nivele filtrimi që mund të kapin grimcat e vogla si poleni dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e thithjes së polenit.

Thjesht duhet të siguroheni që maska ​​juaj është e pastër, këshillojnë ekspertët.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera