Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/grip.jpg

Si të mbrohemi nga gripi sezonalGripi sezonal është një infeksion akut viral.

Transmetohet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri përmes stërpiklave gjatë kollitjes ose teshtitjes dhe ne mënyre indirekte me prekjen e objekteve të kontaminuara me virusin e gripit sezonal.

Gripi sezonal transmetohet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri përmes stërpiklave gjatë kollitjes ose teshtitjes dhe në mënyrë indirekte me prekjen e objekteve të kontaminuara me virusin e gripit sezonal.

Çdo njeri mund të preket nga virusi i gripit sezonal dhe ta përhapë atë tek të tjerët.

Por disa njerëz janë në rrezik më të madh për t’u infektuar me virusin e gripit sezonal si:

 • Fëmijët e vegjël nën 5 vjeç, sidomos deri në 2 vjeç
 • Njerëzit 65 vjeç e sipër
 • Gratë shtatëzëna.
 • Njerëzit me sëmundje kronike.

Shënjat e zakonshme të gripit sezonal janë:

 • Temperaturë e lartë
 • Kollë
 • Dhimbje fyti
 • Lodhje
 • Dhimbje koke
 • Diarre dhe vjellje
 • Dhimbje barku
 • Rrjedhje të hundëve
 • Dhimbje muskujsh

Çfarë ju rekomandojmë për të luftuar gripin: vaksinimin, masat e përditshme parandaluese dhe trajtimi me barna antivirale nëse mjeku i rekomandon, ose mjeksi alternative si çajra dhe lëngje.

Barnat kundër gripit nukkanë efekt parandalues, por mjekues.

Ato përdoren vetëm nëse jeni të sëmurë me grip dhe duhen të merren brenda 48 orëve nga fillimi i sëmundjes.

Nëse jeni të sëmurë me grip :

 • Qëndroni në shtëpi.
 • Qëndroni veç nga të tjerët
 • Pushoni dhe përdorni lëngje me shumicë
 • Mbuloni gojën dhe hundën me faculetë kur kolliteni apo teshtini
 • Lani duart mirë me ujë e sapun mbas çdo kollitje apo teshtimi
 • Informoni familjarët dhe miqtë tuaj për sëmundjen tuaj
 • Evitoni kontaktet me njerëzit

Të fundit

Kanceri i mushkërive: Simptoma në fytyrën tuaj që nuk duhet ta injoroni

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më serioze të kancerit që diagnostikohet, pasi zakonisht është e vështirë të dallosh derisa të përhapet në pjesë të tjera të trupit. Kanceri

Një ekip kërkimor thotë se vala e dytë e ka origjinën nga Spanja

Një variant i koronavirusit që ka origjinën tek punëtorët spanjollë të fermave është përhapur me shpejtësi në pjesën më të madhe të Evropës që nga vera dhe tani përbën shumicën e

Zgjidhja ideale për ta zëvendësuar kafenë

Pa një filxhan kafe në ditë nuk bëjmë dot, dhe dita-ditës po shtohen pretendimet se kafeja nxit ankthin dhe stresin tek disa njerëz. Ekspertët kanë përpiluar një listë me produktet që kan

Seksi dhe shtatzënia, 8 faktet që duhet të dijë çdo çift

Marrëdhënia seksuale në shtatzani nuk do të jetë njësoj si më parë dhe kjo pasi shpesh partnerët kanë frikë mos dëmtojnë fetusin. Dhe në lidhje me këtë ka disa fakte që duhet të dini

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Anti-trupat nuk garantojnë mbrojtje totale ndaj Covid-19

Një studim i ri ka zbuluar se niveli i anti-trupave mbrojtës zbehet mjaft shpejt tek ata persona që janë infektuar me Covid-19. Sipas zbulimeve të “Imperial College London”, ka një rënie me

Info Tjera