Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Pregnancy-3.jpg

Si t’i dalloni shenjat e menopauzës dhe ato të shtatzanisëShumica e grave pyesin nëse simptomat e tyre nënkuptojnë menopauzën apo shtatzaninë.

Shumë njerëz kanë dëgjuar histori kur disa gra menonin se ishin në menopauzë, por zbuluan se ishin shtatzënë.

Kjo lloj befasie mund të shkaktojë tronditje të madhe dhe kjo është arsyeja pse është thelbësore të kuptohen dallimet dhe ngjashmëritë midis këtyre dy kushteve.

Shenjat që po i afroheni menopauzës
Menopauza është koha kur në jetën e një gruaje nuk ka më periudha menstruale.

Është një fazë që ndodh kur trupi i saj ndalon së prodhuari hormonet estrogjen dhe progesteron.

Simptomat e menopauzës
Përveç ndryshimeve në periudhat e saj, një grua mund të përjetojë shenja të tjera të menopauzës. Kjo përfshin:

Ndjenja e papritur e nxehtësisë ekstreme

Vështirësi për të fjetur

Luhatje humori
Frekuenca e rritur e urinimit dhe infeksioneve të traktit urinar

Thatësi vaginale
Mungesa e interesit për marrëdhënie.

Simptomat e shtatzanisë
Shumë simptoma të menopauzës janë të ngjashme me ato të shtatzanisë.

Kur një grua është shtatzënë, ajo nuk do të ketë cikël menstrual.

Shumë gra shtatzëna gjithashtu pësojnë lëkundje humori dhe probleme gjatë gjumit.

Simptomat e tjera që lidhen me shtatzaninë përfshijnë:

Lodhje
Dhimbje koke
Të vjella
Urinim dhe
Gjinjë të butë ose të fryrë.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera