Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/after-beach-haircare-scaled-1.jpg

Si ti mbrojmë flokët në plazh?Në pushime, buzë detit, në mal apo liqen, është e rëndësishme që përveçse për lëkurën, të kujdesemi edhe për flokët.

Sidoqoftë, ka ende pak njerëz që kujdesen për flokët e tyre gjatë verës.

Megjithatë, koka është pjesa që merr pjesën më të madhe të rrezeve, veçanërisht në verë, por edhe në stinët e tjera.

Kjo është arsyeja pse mbrojtja është e rëndësishme.

Mjetet e mbrojtjes së flokëve-
Për të mbrojtur flokët gjatë verës, nevojiten produkte specifike që përmbajnë filtra UV por edhe ndonjë shall apo kapele pëlhure që lejojnë ajrosjen: djersa promovon prodhimin e sebumit dhe zbokthit dhe dëmton flokët, të cilët në vjeshtë do të duken të dobët e do të bien lehtësisht.

Më shumë vëmendje nëse i lyeni-
Përdorimi i një produkti mbrojtës është gjithashtu i dobishëm për ruajtjen e ngjyrës, veçanërisht kur flokët janë të lyer.

E rëndësishme është t’i kushtoni vëmendje fazës së larjes.

Këshillohet që t’i lani flokët me një shampo të butë, duke masazhuar lëkurën me lëvizje rrethore për të riaktivizuar mikroqarkulimin e kokës dhe për të sjellë më shumë oksigjen në flokë.

Një herë në dy javë mund të bëhet një pastrim, por kurrë menjëherë pas ekspozimit të diellit: eksfolimi mekanik është i dobishëm për largimin e papastërtive nga flokët dhe qelizat e vdekura të kokës.

Përzierja mund të blihet e gatshme ose të bëhet në shtëpi duke përzier një lugë çaji sheqer kaf, me gjysmë lugë çaji mjaltë dhe një majë luge kripë të imët.

Shmangni tharësen e flokëve dhe pjastrën-
Pas pastrimit, një maskë ushqyese është e vlefshme.

Ideale do të ishte një formulë që përmban filtra UV, vitaminë E, për të luftuar radikalet e lira dhe për të mbajtur ngjyrën të ndritshme dhe të gjallë dhe të jetë e pasur me vajra të çmuar për flokët, siç janë vaji i arganit ose vaji i lirit.

Kur i thani, shmangni temperaturat shumë të larta për të mos dëmtuar më tej fibrën e dëmtuar nga dielli.

Ideale do të ishte të përfitoni nga ditët e ngrohta për t’i tharë flokët në mënyrë natyrale.

Gjithashtu duhen krehër me cilësi të mirë, të cilët nuk i rrëzojnë flokët dhe gjithmonë krihini flokët të thatë, sepse kur janë të lagësht kanë më shumë gjasa të këputen.

Flokët duhen shpëlarë gjithmonë me ujë të pastër pas çdo futje në det ose në pishinë sepse uji i kripur dhe klori thajnë fibrat dhe zbardhin flokët.

Të fundit

Studim: Mëngjesi është hapi kryesor për humbjen e peshës

Një ditë produktive kërkon mëngjes të pasur me fibër e proteina. Sipas ekspertëve, ky vakt duhet ngrënë patjetër brenda një ore nga zgjimi. Ndërsa reka duhet planifikuar 4-5 orë më vonë

A po bëhet më pak vdekjeprurës koronavirusi?

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me fillimet e pandemisë, të paktën në Evropë, por arsyet pse mund të ndo

Ushqimet që largojnë dhimbjet e forta të stomakut

Dhimbjet e stomakut nuk janë të pëlqyeshme për askënd dhe jo më kot konsiderohen si më të bezdisshmet. Kur ju dhemb stomaku ose barku, faji fillimisht bie mbi ndonjë ushqim të rëndë që mu

Nis faza e fundit e provave për vaksinën COVID-19 në SHBA

Gjigandi farmaceutik amerikan Johnson & Johnson ka nisur fazën e tretë dhe të fundit të provave klinike në njerëz për vaksinën kundër COVID-19 që përdor një dozë të vetme. Doktor Pau

Britania zhvillon aplikacionin për gjurmimin e kontakteve

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka zhvilluar një aplikacion për gjurmimin e kontakteve, i cili do të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të koronavirusit. “Ne jemi shumë afër arritjes së

Qëndrimi ulur për një periudhë të gjatë “rrit rrezikun e vdekjes tek të rinjtë”

Qëndrimi ulur për më shumë se 7 orë e gjysmë në ditë rrit rrezikun e vdekjes në moshë të re. Qëndrimi në karrige gjatë ditës së punës dhe në divan në mbrëmje lidhet me një mori pr

Info Tjera