Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/mjeku.jpg

Simptomat e trupit që s’duhet t’i anashkalojmë kurrëA e dini se trupat tanë mund të na japin shenja kur diçka nuk shkon me ne? Në asnjë rrethanë nuk duhet t’i injorojmë këto simptoma në trupin tonë, shkruan “RevistaPsikologji”.

Sot do t’ju japim simptomat më të zakonshme që tregojnë se kemi mungesë të një vitamine të veçantë, transmeton lajmi.net.

 1. Mpirja e duarve dhe këmbëve ose ndjesi djegieje

Nëse përjetoni mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, kjo mund të nënkuptojë se keni një mungesë të vitaminave B9, B6 dhe B12. Këto vitamina janë shumë të rëndësishme për sistemin nervor. Nëse keni mungesë të vitaminave B, kjo mund të çojë në anemi, depresion dhe lodhje. Për të zgjidhur këtë problem, hani më shumë shparguj, spinaq, panxhar dhe të gjitha llojet e bishtajoreve dhe produkteve të qumështit.

 1. Shenja të kuqe ose të bardha që duken si puçrra, në faqe, duar, ijë

Këto simptoma mund të tregojnë një çekuilibër hormonal dhe në disa raste kjo mund të thotë që keni një mungesë të vitaminës A dhe vitaminës D ose acideve yndyrore thelbësore. Është e nevojshme të konsumoni ushqime të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe të hani më shumë arra dhe fara, të tilla si farat e lirit. Gjithashtu, duhet të konsumoni shumë perime me gjethe jeshile, karota dhe speca për të rritur nivelin e vitaminës A. Mundohuni të hani më shumë produkte qumështi.

 1. Skuqje me luspa të kuqe në fytyrë

Shumë ekspertë argumentojnë se kjo gjendje është një shenjë e qartë e mungesës së biotinës. Hani më shumë kikirikë, qumësht dhie, bajame, domate, panxhar, kos, karota, arra, qepë, fara susami, avokado, qumësht, banane dhe kërpudha.

 1. Çarje në cepat e gojës

Arsyet më të zakonshme për këtë janë:

 • Diabeti
 • Sistemi i dobësuar imunitar
 • Higjiena e gabuar orale ose higjiena e dobët
 • Infeksioni i shkaktuar nga streptokoket baktervrasëse dhe stafilokokët, kërpudhat (kryesisht kandida)
 • Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit
 • Mungesa e dhëmbëve të pasmë
 • Problemet me stomakun që shoqërohen me hiper sekretimin e acidit të stomakut
 • Mungesa e vitaminës B

Të gjitha këto simptoma janë një shenjë e mungesës së zinkut dhe vitaminës B (B3, B2 dhe B12).

Për të zgjidhur këtë problem ju duhet të hani më shumë tofu, quinoa, spinaq, kikirikë, panxhar, kajsi, shparguj dhe gjithashtu të gjitha llojet e farave dhe fasuleve.

Gjithashtu, duhet të përfshini në dietën tuaj lakër jeshile dhe brokoli për thithjen më mirë të hekurit. Disa reaksione alergjike nga produktet kozmetike mund të shkaktojnë gjithashtu çarje në buzë.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera