Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/mjeku.jpg

Simptomat e trupit që s’duhet t’i anashkalojmë kurrëA e dini se trupat tanë mund të na japin shenja kur diçka nuk shkon me ne? Në asnjë rrethanë nuk duhet t’i injorojmë këto simptoma në trupin tonë, shkruan “RevistaPsikologji”.

Sot do t’ju japim simptomat më të zakonshme që tregojnë se kemi mungesë të një vitamine të veçantë, transmeton lajmi.net.

 1. Mpirja e duarve dhe këmbëve ose ndjesi djegieje

Nëse përjetoni mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, kjo mund të nënkuptojë se keni një mungesë të vitaminave B9, B6 dhe B12. Këto vitamina janë shumë të rëndësishme për sistemin nervor. Nëse keni mungesë të vitaminave B, kjo mund të çojë në anemi, depresion dhe lodhje. Për të zgjidhur këtë problem, hani më shumë shparguj, spinaq, panxhar dhe të gjitha llojet e bishtajoreve dhe produkteve të qumështit.

 1. Shenja të kuqe ose të bardha që duken si puçrra, në faqe, duar, ijë

Këto simptoma mund të tregojnë një çekuilibër hormonal dhe në disa raste kjo mund të thotë që keni një mungesë të vitaminës A dhe vitaminës D ose acideve yndyrore thelbësore. Është e nevojshme të konsumoni ushqime të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe të hani më shumë arra dhe fara, të tilla si farat e lirit. Gjithashtu, duhet të konsumoni shumë perime me gjethe jeshile, karota dhe speca për të rritur nivelin e vitaminës A. Mundohuni të hani më shumë produkte qumështi.

 1. Skuqje me luspa të kuqe në fytyrë

Shumë ekspertë argumentojnë se kjo gjendje është një shenjë e qartë e mungesës së biotinës. Hani më shumë kikirikë, qumësht dhie, bajame, domate, panxhar, kos, karota, arra, qepë, fara susami, avokado, qumësht, banane dhe kërpudha.

 1. Çarje në cepat e gojës

Arsyet më të zakonshme për këtë janë:

 • Diabeti
 • Sistemi i dobësuar imunitar
 • Higjiena e gabuar orale ose higjiena e dobët
 • Infeksioni i shkaktuar nga streptokoket baktervrasëse dhe stafilokokët, kërpudhat (kryesisht kandida)
 • Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit
 • Mungesa e dhëmbëve të pasmë
 • Problemet me stomakun që shoqërohen me hiper sekretimin e acidit të stomakut
 • Mungesa e vitaminës B

Të gjitha këto simptoma janë një shenjë e mungesës së zinkut dhe vitaminës B (B3, B2 dhe B12).

Për të zgjidhur këtë problem ju duhet të hani më shumë tofu, quinoa, spinaq, kikirikë, panxhar, kajsi, shparguj dhe gjithashtu të gjitha llojet e farave dhe fasuleve.

Gjithashtu, duhet të përfshini në dietën tuaj lakër jeshile dhe brokoli për thithjen më mirë të hekurit. Disa reaksione alergjike nga produktet kozmetike mund të shkaktojnë gjithashtu çarje në buzë.

Të fundit

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Info Tjera