Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Therefore-you-should-not-wear-makeup-under-a-mask.img_.jpeg.jpg

Studim: Mbajtja e maskës zvogëlon rrezikun e infektimit me 77%Distancimi social, higjiena e duarve dhe një maskë janë efektive në zvogëlimin e rrezikut të infektimit kur jeni në kontakt me një person që është pozitiv me Covid-19.

Ky fakt konfirmohet edhe nga një studim i bërë nga Universiteti Mahidol i Bangkok dhe Universiteti i Oksfordit, i cili vlerësoi uljen e rrezikut të secilës prej këtyre tre ndërhyrjeve.

Studimi u krye në 211 raste të konfirmuara të cilë ishin të gjithë asimptomatikë dhe 839 kontrolle të cilët nuk kishin një diagnozë të Covid-19.

839 kontrollet që nuk kishin një diagnozë të Covid-19 u gjetën falë gjurmimit të kontakteve kryesisht të tre grupeve të mëdhenj në klube nate, në një stadium boksi dhe në një ndërtesë të zyrës qeveritare.

Studimi gjithashtu zbuloi se njerëzit që kishin vendosur maskë në fytyrë gjatë gjithë kohës që ishin në kontakt me një rast pozitiv kishin një rrezik 77% më të ulët sesa ata që nuk e kishin vendosur.

Mbajtja të paktën një metër larg distancë zvogëlon rrezikun me 85%, ndërsa larja e shpeshtë e duarve zvogëlon infeksionet me 66%.

Të fundit

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë

A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por edhe zgjoheni në mëngjes, kështu që vendosni të “sakrifikoni” edhe disa o

Vaksina e Oksfordit ka filluar të jap rezultate

Bota ka filluar t’i presë rezultatet e para të vaksinës kundër koronavirusit. Nëse efikasiteti i kësaj vaksine është pozitiv, atëherë ajo do të shpërndahet në mbarë Evropën dhe botën

FDA autorizon Remdesivirin kundër COVID-19

Agjencia amerikane e Barnave (FDA) i dha dje autorizimin e plotë ilaçit antiviral Remdesivir për pacientët e shtruar me COVID-19, duke konfirmuar autorizimin me kusht të dhënë në maj, njoftoi

Hani gjashtë bajame në ditë dhe shihni përfitimet

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e funksionit të s

5 ushqime që duhet ti konsumoni gjatë vjeshtës

Vjeshta është stina ideale për shumë fruta, zarzavate peshk, ushqime të nëntokës, të cilat mund të na ndihmojnë të humbasim kilogramët e tepërt, të mbrojmë zemrën e të kemi imunitet m

Çfarë i ndodh organizmit nëse hani shegë në mëngjes

Shega është një nga ushqimet më të shëndetshme për organizmin. Antioksidantët tek shega mbrojnë shëndetin e zemrës dhe luftojnë radikalet e lira që shkaktojnë dëmtim të rëndë qelizor

Info Tjera