Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/vacc-1.jpg

Studimi francez tregon se cila vaksinë është më e mirë kundër llojit britanik të COVID-19Vaksina Pfizer prodhon antitrupa që mund të neutralizojnë llojin indian të koronavirusit, por gjithsesi me efikasitet paksa të zvogëluar sipas testeve laboratorike, sipas një studimi nga studiuesit nga Instituti francez Pasteur.

Në individët e vaksinuar me dy doza të vaksinës, antitrupat Pfizer/BioNTech të pranishëm në serumin e gjakut janë efektivë kundër llojit britanik të virusit, por janë pak më pak efektivë ndaj llojit indian, sipas gjetjeve të studimit.

“Megjithëse efektiviteti është ulur pak, sipas testeve laboratorike, vaksina Pfizer është e besueshme se mbron”, tha Olivier Schwartz, bashkautor i studimit dhe drejtor i Departamentit për viruse dhe imunitet në Institutin Pasteur në Paris.

Studiuesit gjithashtu testuan efektivitetin e vaksinës AstraZeneca në ato lloje, por vetëm te njerëzit e vaksinuar me një dozë të vaksinës, pasi ata aktualisht nuk kanë qasje në mostrat me dy doza.

Meqenëse doza e dytë e kësaj vaksine jepet pas 12 javësh, dhe përgatitja filloi të përdoret në BE vetëm në muajin shkurt, doza të tjera filluan të jepen vetëm në fund të prillit në Francë, dhe në një numër më të vogël të njerëzve, pasi që ajo është e kufizuar që t’i jepet popullsisë mbi 55-vjeç.

Bazuar në një dozë, rezultatet tregojnë se vaksina AstraZeneca, e cila është efektive për llojin anglez të virusit, ka shumë pak efekt kundër llojit të Indisë dhe Afrikës Jugore.

Një dozë e vaksinës duket se ka pak ose aspak efekt kundër llojit indian, thanë studiuesit.

Varianti indian (B.1.617) u zbulua në Indi në tetor 2020 dhe që atëherë është përhapur në një numër vendesh të tjera, përfshirë Britaninë e Madhe.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera