Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/mask-2.jpg

Studimi që zbulon se si përhapet KoronavirusiShumica e njerëzve që rezultojnë pozitivë për shtunë tamponë nuk infektojnë askënd. Duket e bujshme, por është rezultat i studimit të botuar nga revista “Science”.

Hulumtimi i kryer në shtetet indiane të Andhra Pradesh dhe Tamil Nadu mbi mbi gjysmë milioni qytetarë të testuar, thekson se si Coronavirus nuk përhapet në mënyrë të njëtrajtshme, por vetëm “në grupe”.

70% e pozitivëve nuk infektuan askënd tjetër, ndërsa 60% e të gjitha infeksioneve i atribuohen vetëm 8% të infektuarve.

Rezultatet e studimit

SARS-CoV-2, përsëri sipas studimit, përparon sidomos gjatë ngjarjeve super-difuzive, kur pozitivja është në vendin e gabuar në kohën e gabuar dhe përfundon duke infektuar shumë njerëz të tjerë.

“Vendi i gabuar” referohet si një vend i mbyllur, i mbushur me njerëz dhe i paajrosur ndërsa “koha e gabuar” si ajo periudhë (një ose dy ditë më parë) në të cilën ndodhin simptomat.

Rrethanat dhe aktivitetet janë të rëndësishme, të tilla si aktiviteti fizik intensiv, ku një përhapje më e madhe e pikave potencialisht të infektuara ndodh më lehtë.

Faktori K

Për të vlerësuar evolucionin e pandemisë, përdoret gjithashtu i ashtuquajturi “faktor K”.

Është një faktor shpërndarje: sa më i madh të jetë, aq më shumë përhapet infeksioni në popullatë në një mënyrë uniforme.

Duket se Covid karakterizohet nga një faktor i ulët shpërndarje dhe kjo konfirmon faktin se infeksioni përhapet nga disa individë që infektojnë grupe të shumta njerëzish.

Të fundit

Humbni kilogram duke konsumuar dardha

Dardha është e dobishme për rënien nga pesha sepse përmban shumë fibër, ka pak kalori, përmban shumë ujë dhe përmirëson tretjen. Dardhat janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe fi

10 sëmundje që i shëron arra

Fruti i arrës përmban deri në 60% yndyrë. Gjithashtu përmban karbohidrate, albumin, fosfor, kalium, kalcium etj. Është i pasur gjithashtu me vitaminat C, B, P, A, vaj eterik dhe lëndë ngjyros

Ngrënia e pemëve dhe perimeve gjithsesi është e shëndetshme, mirëpo në kohë të caktuar të ditës!

Disa artikuj ushqimorë duhet shmangur në mëngjes, para së gjithash, pemët dhe perimet e freskëta, të cilat janë vështirë të tretshme në fillim të ditës, por as jogurti nuk arrin “t’i

Si do të jetë jeta pas shërimit nga Covid-19?

Shërimi nga koronavirusi është një sfidë komplekse, por edhe muajt pas trajtimit në spital janë të rëndë për trupin, psikikën dhe financat. Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që k

Mësoni arsyet kryesore që ju shkaktojnë rënien e flokëve

Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. MedikamentetShumë medikamente si

Bill Gates i sigurt për suksesin e vaksinave anti-COVID

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, beson se “pothuajse të gjitha” vaksinat COVID-19 do të funksionojnë dhe atë mirë, tha ai në një intervistë me Fareed Zakaria të CNN. Tashmë, va

Info Tjera