Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/shkalle-780x439-1.jpg

Testi i lehtë për të mësuar nëse zemra juaj punon mirëNjë test i thjeshtë dhe falas mund të zbulojë më së miri nëse keni apo jo probleme me zemrën.

Kërkimet nga Spanja pretendojnë se nëse mund të ngjiteni në katin e katërt brenda një minute – kjo do të thotë që zemra juaj punon mirë, shkruan healthline.com.

“Testi i shkallëve është një mënyrë e thjeshtë për të kontrolluar shëndetin e zemrës tuaj”, tha Jesus Peteiro, një kardiolog në Spitalin Universitar të Coruna dhe autor i studimit.

Ai pretendon se nëse ju duhet më shumë se një minutë e gjysmë për t’u ngjitur në katin e katërt, duhet të shihni një mjek.

Ky hulumtim u prezantua në një takim shkencor të fundit të Shoqatës Evropiane të Kardiakut, por ende nuk është botuar në një revistë shkencore – transmeton KosovaPress. 165 pjesëmarrës në studim ecën ose vrapuan në rutine deri në lodhje me aftësinë e tyre ushtruese të matur si ekuivalente metabolike (MET).

Pas periudhës së pushimit, grupi i studimit u ngjit në katin e katërt (60 shkallë) me një ritëm të shpejtë, por jo të rrjedhshëm, dhe më pas MET i tyre u mat përsëri.

Pjesëmarrësit që ngjitën shkallët në më pak se 40 deri në 45 sekonda arritën më shumë se 9 deri në 10 MET. Studimet e mëparshme kanë treguar se arritja e 10 MET gjatë provave të ushtrimeve shoqërohet me një shkallë të ulët të vdekshmërisë.

(Foto: ISRAEL21c)

Pjesëmarrësit që morën 1.5 minuta ose më shumë për të ngjitur shkallët arritën më pak se 8 MET, që do të thotë vdekshmëria pritet të jetë 2 deri në 4 për qind në vit ose 30 për qind në 10 vjet.

Regjistrimi i funksionit të zemrës gjatë testeve zbuloi se 58 për qind e pjesëmarrësve të cilëve u duhej më shumë se 1.5 minuta për të ngjitur shkallët kishin një funksion jonormal të zemrës gjatë ushtrimeve.

Kjo është krahasuar me 32 për qind të atyre që ngjitën shkallët në më pak se një minutë.

 

 

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera