Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/mengjesi.jpg

Truket e thjeshta për t’u zgjuar herët në mëngjesShumë njerëz sugjerojnë që zgjimi herët në mëngjes është një nga zakonet më të shëndetshme.

Të gjithë e dimë që është një zakon i mirë por është e vështirë të zgjohesh herët.

Por “lufta” e vërtetë është si të zgjohesh herët.

Disa mënyra të cilat ndihmojnë të zgjohemi në kohë.

Flini në kohë
Nëse dëshironi të zgjoheni herët në mëngjes, duhet të bëni disa ndryshime në stilin e jetës tuaj.

Në mënyrë që të zgjoheni në mëngjes, duhet të flini në kohë.

Fikeni telefonin tuaj të paktën një orë para se të flini.

Hapni perdet e dhomës suaj
Nëse keni perde në dhomën tuaj, atëherë hapni ato.

Mos flini në errësirë ​​të plotë.

Drita do t’ju ndihmojë të zgjoheni automatikisht.

Mbajeni alarmin pak larg jush
Megjithëse përdorni alarmin për t’u zgjuar, ndodh që ta fikni dhe të flini sërish.

Prandaj, është mirë që ta mbani orën e alarmit në një distancë me shtratin, pasi do t’ju duhet të ngriheni nga shtrati për ta fikur.

Kjo përfundimisht do t’ju zgjojë.

Zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë
Duhet rregulluar koha për t’u zgjuar në mëngjes.

Rregullimi i një modeli gjumi e bën një trup të ndjekë një rutinë.

Kështu, kjo lehtëson procesin e zgjimit herët.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera