Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/vacine-1.jpg

Vaksina australiane e Covid-19 e gatshme brenda katër muajshRezultatet e para të vaksinës australiane Covax 19 kundër Covid-19, kanë rezultuar pozitive.

Mediat e huaja bëjnë me dije se në testet e fazës 1 ka treguar se është e sigurt dhe se prodhon një përgjigje të imunitetit.

Provat janë zhvilluar në Universitetin Flinders të Adelaides, është i pari mes vaksinave kandidate që po zhvillohen në Australi që ka kaluar fazën 1 të eksperimentimit.

Ndër të tjera bëhet me dije se vaksina iu është dhënë këtë muaj 40 vullnetarëve të shëndetshëm, asnjëri prej të cilave nuk ka pasur efekte anësore domethënëse ose temperaturë.

“Kemi konfirmuar se vaksina Covax 19 mund të sjellë përgjigje të përshtatshme të antitrupave te njerëzit”, ka thënë Nikolai Petrovsky, drejtori i Endokrinologjisë i Flinders Medical Center.

Ekspertët janë optimistë dhe shprehen se brenda tre apo katër muajve ajo mund të jetë gati.

Vaksina po tregon shenja premtuese dhe “në të vërtetë mund të shpëtojë jetë”, thanë zhvilluesit e vaksinës, të cilët gjithashtu parashikojnë se mund të përdoret me siguri menjëherë te njerëzit.

Në fakt, zhvilluesi i vaksinave Profesor Nikolai Petrovsky pretendon se nuk ka asnjë arsye që të mos mund të përdoret në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit Victorian tani.

“Ne kemi diçka që besojmë se tashmë ka treguar se mund të shpëtojë jetë,” i tha ai Neil Mitchell për 3AW.

“Të dhënat sugjerojnë se janë shumë efektive, ne vetëm duhet të përfundojmë programet e provës klinike dhe pastaj të kërkojmë miratim për të”, tha ai.

Të fundit

5 ushqimet kryesore që nuk duhet të mungojnë asnjëherë në shtëpinë tuaj

Faktorët që ndikojnë në mirëqënien e popullatës janë të ndryshëm, përfshirë këtu aktiviteti fizik apo menaxhimi i stresit, megjithatë faktori kryesor mbetet mënyra se si ushqeheni dhe

Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin

Bademat Bademet janë shumë të mirë e sidomos për tretje për shkak të sasisë së lartë të vajit që ka e neutralizon acidin në lukth. Hani një grusht badem dhe pas gjysmë ore s’do keni m

Çfarë pëson organizmi juaj nëse hani shpejtë?

Ngrënia me shpejtësi është e gabuar dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe hemoragjisë cerebrale, shkruan “AgroWeb”. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer në Jap

4 vitaminat që ulin efektet e koronavirusit

Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoqërohen me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë nga Covid-19. Studime të mëparshme sugjerojnë se 9 nga 10 vdekjet nga virusi

Sa mund të qëndrojnë djathërat e fortë dhe ata butë në frigorifer

Në mënyrë që të ruajmë shëndetin tonë dhe të mbrohemi nga helmimet, ne shpesh hedhim gjithçka që është e dyshimtë nga frigoriferi. Ndër artikujt më të shpeshtë të cilët i hedhim po

Përfitimet shëndetësore nga vaji i xhenxhefilit

Xhenxhefili dhe vaji esencial i tij kanë fituar shumë popullaritet jo vetëm për aftësitë shëruese por edhe ato aromatike. Vaji esencial është shumë i fuqishëm dhe shërues sepse përmban sa

Info Tjera