Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/laborator.jpg

Vaksina e Universitetit të Oksfordit ofron 70% mbrojtje nga Covid-19Vaksina e koronavirusit e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit ndalon me 70% infektimin nga Covid, treguan provat e fundit.

Është një triumf dhe një zhgënjim pasi vaksinat nga Pfizer dhe Moderna treguan 95% mbrojtje.

Sidoqoftë, vaksina e Oksford është shumë më e lirë dhe është më e lehtë për t’u ruajtur dhe për të arritur në çdo cep të botës sesa dy të tjerat.

Pra, ajo do të luajë një rol të rëndësishëm në trajtimin e pandemisë, nëse miratohet nga rregullatorët.

Ekzistojnë gjithashtu të dhëna intriguese që sugjerojnë se përsosja e dozës mund të rrisë mbrojtjen deri në 90%.

Studiuesit e Oksfordit kanë kryer procesin që normalisht do një dekadë për një vaksinë në rreth 10 muaj.

“Njoftimi sot na çon një hap më afër kohës kur mund të përdorim vaksinat për t’i dhënë fund shkatërrimit të shkaktuar nga [virusi]”, tha arkitektja e vaksinës Prof. Sarah Gilbert. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka porositur paraprakisht 100 milion doza të vaksinës së Oksfordit, mjaftueshëm për të imunizuar 50 milionë njerëz.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha për “Mëngjesi në BBC”
do të ishim “diçka më afër normales” deri në verë, por “derisa të mund ta bëjmë atë vaksinë të mbaruar, të gjithë duhet të kujdesemi për njëri-tjetrin”.

Çfarë treguan provat?
Më shumë se 20,000 vullnetarë u përfshinë në prova, gjysma në Mbretërinë e Bashkuar, pjesa tjetër në Brazil.

Pati 30 raste të Covid në njerëz që kishin marrë dy doza të vaksinës dhe 101 raste në njerëz që morën vetëm një injeksion.

Studiuesit thanë se funksionon në 70% të mbrojtjes.
Kur vullnetarëve u dhanë dy doza “të larta” mbrojtja ishte 62%, por kjo u rrit në 90% kur njerëzve iu dha një dozë “e ulët” e ndjekur nga një e lartë.

Nuk është e qartë pse ekziston një ndryshim.

“Ne jemi vërtet të kënaqur me këto rezultate”, tha Prof. Andrew Pollard, drejtuesi kryesor i provave për BBC.

Ai tha se të dhënat e efektivitetit 90% ishin “intriguese” dhe do të thoshin se “ne do të kishim shumë më shumë doza për të shpërndarë”.

Kishte gjithashtu nivele më të ulëta të infeksionit asimptomatik në grupin e ulët të ndjekur nga doza të larta që “do të thotë që ne mund të jemi në gjendje të ndalojmë virusin në gjurmët e tij”, tha Prof Pollard.

Në Mbretërinë e Bashkuar ka katër milion doza të gatshme, me 96 milionë të tjera që do të dorëzohen.

Por asgjë nuk mund të ndodhë derisa vaksina të miratohet nga rregullatorët të cilët do të vlerësojnë sigurinë, efektivitetin e vaksinës dhe që ajo të prodhohet me standarde të larta. Ky proces do të ndodhë në javët e ardhshme.

Sidoqoftë, Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të shtyp butonin ‘shko’ në një fushatë të paparë të imunizimit masiv me programet vjetore të gripit ose të vaksinimit të fëmijëve.

Të fundit

Çaji i zi është një “thesar” i vërtetë

Në ditët e sotme, çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve. Megjithatë, ky çaj nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë, por gjithashtu dhe për përfitimet e shu

5 ushqimet kryesore që nuk duhet të mungojnë asnjëherë në shtëpinë tuaj

Faktorët që ndikojnë në mirëqënien e popullatës janë të ndryshëm, përfshirë këtu aktiviteti fizik apo menaxhimi i stresit, megjithatë faktori kryesor mbetet mënyra se si ushqeheni dhe

Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin

Bademat Bademet janë shumë të mirë e sidomos për tretje për shkak të sasisë së lartë të vajit që ka e neutralizon acidin në lukth. Hani një grusht badem dhe pas gjysmë ore s’do keni m

Çfarë pëson organizmi juaj nëse hani shpejtë?

Ngrënia me shpejtësi është e gabuar dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe hemoragjisë cerebrale, shkruan “AgroWeb”. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer në Jap

4 vitaminat që ulin efektet e koronavirusit

Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoqërohen me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë nga Covid-19. Studime të mëparshme sugjerojnë se 9 nga 10 vdekjet nga virusi

Sa mund të qëndrojnë djathërat e fortë dhe ata butë në frigorifer

Në mënyrë që të ruajmë shëndetin tonë dhe të mbrohemi nga helmimet, ne shpesh hedhim gjithçka që është e dyshimtë nga frigoriferi. Ndër artikujt më të shpeshtë të cilët i hedhim po

Info Tjera