Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/vacine-2.jpg

Vaksina nuk do t’i jap fund problemit të pandemisë së Covid-19!Vaksinimi i njerëzve kundër COVID-19 mund të ndihmojë në frenimin e përhapjes së virusit, mirëpo masa nuk do t’i japë fund këtij problemi, tha një ekspert britanik të enjten.

“Dyshoj se vaksina nuk do të ketë efekt të madh”, tha John Bell, profesor i mjekësisë në Universitetin e Oksford.

Eksperti pohon se vaksina nuk ia siguron njerëzve imunitetin e plotë, mirëpo i ndihmon pacientët ta menaxhojnë më lehtë sëmundjen.

“Vaksinat nuk do ta zgjidhin plotësisht këtë problem”, u shpreh britaniku.

Sipas medieve të huaja, Bell i cili është gjithashtu këshilltar i qeverisë mbi shëndetin publik, tha se një valë e dytë ka gjasa të ndodhë më vonë këtë vit ose në fillim të vitit 2021.

Të fundit

7 kurat natyrale që ju ndihmojnë të tejkaloni dhimbjen e kokës

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz dhe shpesh është pasojë e një jetese stresuese dhe të çrregullt. Deri më tani, askush nuk i ka sqaruar plotësisht shkaqet themelor

Përmbajtja e emocioneve

Aristoteli për drejtimin e emocioneve ka thënë dikur: “Të zemërohesh me personin e duhur, në masë të duhur, në kohë të duhur, për arsye të duhur në mënyrë të duhur”. Vetëkontroll

Sa hapa duhet të bëni në ditë për shëndet të mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që nj

Medikamenti që po ndihmon të sëmurët nga Covid

Një kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spi

Fëmijët nën 5 vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit

Sipas një studimi, fëmijët nën 5-vjeç mund të prekën më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit. Kjo prekje mund të shkojë nga 10 deri 100 herë më shumë tek foshnjat. Shkalla në të c

Ulni kolesterolin e lartë me lëng portokalli

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes së mirë dhe një pakete me vitamina që i dhuron trupit, funksionon si

Info Tjera