Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/gjumi.jpg

Vendosni çdo natë një hudhër poshtë jastëkut dhe do të befasoheniHudhra është një perime shumë e zakonshme në shumë kuzhina dhe përdoret në të gjithë botën.

Por, a e dini se disa njerëz e futin hudhrën nën jastëk?

Shumë njerëz që e kanë të vështirë të flenë dhe të bëjnë gjumë të qetë besojnë se vënia e një hudhre nën jastëk, çdo natë, do të përmirësojë dukshëm gjumin.

Sipas faqes në “Steps to Health”, përbërësit e squfurit në hudhër, së bashku me aromën e saj, kanë një efekt qetësues që ndihmon në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Era mund të jetë diçka bezdisëse në fillim, por pas disa ditësh, ajo nuk do të jetë problem dhe do ta kuptoni se hudhra është ilaçi më i mirë kundër pagjumësisë.

Madje ka efekt pozitiv edhe në performancën fizike, pasi hudhra ndihmon të në rritjen e niveleve të energjisë që do ju duhen për ditën tjetërBashkë me vendosjen e hudhrës nën jastëk, gjithashtu mund të hash të paktën një hudhër në ditë me stomak bosh, me ose pa limon.

Hudhra në dietë mund të jetë shumë e dobishme për shëndetin.

A e dini se hudhra mund të luftojë sëmundjen, përfshirë edhe ftohjen e zakonshme?

Dihet që hudhra është e njohur për të forcuar sistemin imunitar.

Sëmundjet kardiovaskulare që shkaktojnë sulme në zemër janë vrasësit më të mëdhenj në botë.

Presioni i lartë i gjakut, hipertensioni, është një nga nxitësit më të rëndësishëm të këtyre sëmundjeve.

Sipas studimeve, konsumimi i hudhrës ka një ndikim të rëndësishëm në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit me presion të lartë.

Hudhra, gjithashtu, përmirëson nivelin e kolesterolit, i cili mund të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Të hash hudhër mund të ndihmojë në detoksifikimin e metaleve të rënda në trup.

Në doza të larta, komponimet e squfurit në hudhër janë treguar se mbr

Të fundit

Bill Gates i sigurt për suksesin e vaksinave anti-COVID

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, beson se “pothuajse të gjitha” vaksinat COVID-19 do të funksionojnë dhe atë mirë, tha ai në një intervistë me Fareed Zakaria të CNN. Tashmë, va

Pesë mënyra si të ndryshoni ushqimin me kalimin e moshës

Nuk mund ta mohoni: Ju nuk jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo nuk lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur. Trupi juaj ka nevojë që ju ta ushqeni ndryshe me çdo vit q

Vaksina e Universitetit të Oksfordit ofron 70% mbrojtje nga Covid-19

Vaksina e koronavirusit e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit ndalon me 70% infektimin nga Covid, treguan provat e fundit. Është një triumf dhe një zhgënjim pasi vaksinat nga Pfizer dhe Modern

Kur të dy prindërit punojnë, fëmijët zhvillojnë më shpejt shkathtësitë dhe të folurit

Fëmijët e nënave të punësuara më shpejt avancojnë se fëmijët e nënave të cilët janë amvisa, është rezultat i hulumtimit të Universitetit të Oxfordit dhe Shkollës Londineze të Ekonom

Autorizohet për përdorim terapia që mori Trump për të trajtuar Covid-19

Terapia e antitrupave të Regenron, me të cilën u trajtua Presidenti i SHBA, Donal Trump, gjatë infektimit me COVID-19, është autorizuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së (FDA).

Portokalli, ilaç për sëmundjen e shekullit

Portokajtë ofrojnë mbrojtje të shkëlqyeshme për shëndetin e syve, zorrëve dhe stomakut, por ata ndihmojnë edhe për largimin e toksinave nga trupi. Ata përmbajnë sa më shumë 170 fitonutrie

Info Tjera