Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/xhenxhefil.jpg

Xhenxhefili, miku më i mirë i sistemit tretës të njeriutXhenxhefili është një nga miqtë më të mirë të sistemit tretës të njeriut.

Mjafton një dozë e vogël me xhenxhefil përpara ushqyerjes dhe do të ndiheni shumë në formë.

Këto përbërës janë të ngrohtë dhe qetësues për stomakun.

Përbërësit:
4 limonë

3 copa xhenxhefil nga 1 cm secili

Çerek filxhani caji me mjaltë

Çerek luge gjelle me piper të zi.

Një filxhan me ujë

Përgatitja:
Shtrydhini limonët në një filxhan.

Në një mikser shtoni copat e xhenxhefilit dhe pak ujë.

Përziejini së bashku deri sa të formohet një masë e qullët.

Më pas shtoni sërish ujë dhe kullojeni lëngun në një filxhan tjetër.

Në një enë qelqi, përzieni lëngun e limonit me atë të xhenxhefilit.

Shtoni piperin e zi dhe mjaltin.

Futini sërish në mikser për një përzierje të shkurtër por përfundimtare.

Më pas lëngun futeni në frigorifer.

Vlerat e Kurës Me Xhenxhefil, Mjaltë Dhe Limon
Kjo kurë është ideale për problemet me stomakun dhe pastrimin e zorrëve.

Ajo është efikase kundër gazrave dhe fryrjes.

Ju mund të pini një gotë me lëng xhenxhefili përpara se të bini për të fjetur që të merrni vlerat e këtij zhardhoku ndërkohë që jeni në gjumë.

Ky lëng ka aftësi pastruese të të gjithë sistemit tretës.

Mund ta pini 3-4 herë në javë për rreth 2 muaj.

Xhenxhefil Për Të Gjithë Organizmin

Stimulon qarkullimin e gjakut
Xhenxhefili është i pasur me zink dhe magnez që janë të nevojshëm për qarkullimin e mirë të gjakut dhe largimin e kolesterolit të keq të akumuluar në mëlçi.

Përmirëson përthithjen e ushqyesve
Xhenxhefili stimulon sekretimin e enzimave në stomak dhe pankreas dhe përthithjen e ushqyesve thelbësorë.

Nëse vuani nga mungesa e oreksit, atëherë përtypni një copë të vogël xhenxhefil përpara çdo vakti dhe do të vini re përmirësim të menjëhershëm.

Kundër virozave dhe të ftohurës
Xhenxhefili është përdorur prej shekujsh kundër virozave dhe të ftohurës sepse konsiderohet si antibiotik natyral i fuqishëm.

Forcon sistemin imunitar
Nëse konsumoni xhenxhefil në mënyrë të rregullt, do të vini re se sistemi imunitar funksionon shumë mirë.

Xhenxhefili ju vjen në ndihmë kundër infeksioneve, kollës, gripit, të ftohurës dhe sëmundjeve kronike.

Të fundit

Zgjidhja ideale për ta zëvendësuar kafenë

Pa një filxhan kafe në ditë nuk bëjmë dot, dhe dita-ditës po shtohen pretendimet se kafeja nxit ankthin dhe stresin tek disa njerëz. Ekspertët kanë përpiluar një listë me produktet që kan

Seksi dhe shtatzënia, 8 faktet që duhet të dijë çdo çift

Marrëdhënia seksuale në shtatzani nuk do të jetë njësoj si më parë dhe kjo pasi shpesh partnerët kanë frikë mos dëmtojnë fetusin. Dhe në lidhje me këtë ka disa fakte që duhet të dini

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Anti-trupat nuk garantojnë mbrojtje totale ndaj Covid-19

Një studim i ri ka zbuluar se niveli i anti-trupave mbrojtës zbehet mjaft shpejt tek ata persona që janë infektuar me Covid-19. Sipas zbulimeve të “Imperial College London”, ka një rënie me

Studimi që zbulon se si përhapet Koronavirusi

Shumica e njerëzve që rezultojnë pozitivë për shtunë tamponë nuk infektojnë askënd. Duket e bujshme, por është rezultat i studimit të botuar nga revista “Science”. Hulumtimi i kryer n

Kompania farmaceutike do të shesë teste 12-minutëshe për COVID-19

Kompania britanike farmaceutike Boots ka bërë të ditur se planifikon që gjatë javëve të ardhshme në lokalet e saj të ofrojnë test 12-minutësh për koronavirusin e ri (COVID-19). Tampon test

Info Tjera