Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/vaksina-pluhur-rusi-696x392-1.jpg

Zbulohet vaksina pluhur kundër koronavirusitMinistria e Shëndetësisë së Rusisë ka regjistruar vaksinë të thatë- pluhur kundër koronavirusit në Qendrën “Gamalej” për përgatitjen e zgjidhjes për injeksione intramuskulare, kumtoi shërbimi për shtyp i Ministrisë së Rusisë.

“Ministria e Shëndetësisë ka lëshuar regjistrim për vaksinën Gam-KOVID-Vak-Lio zhvilluar nga Qendra Kërkimore Shkencore për Epidemiologji dhe Mikrobiologji Gamalej të Ministrisë së Shëndetësisë së Rusisë, e cila është prodhuar në formën e liofilizate për përgatitjen e zgjidhjes për injeksion intramuskular”, thuhet në kumtesën.

Vaksina u regjistrua pas testimeve klinike, gjatë së cilës ilaçi doli të jetë efektiv dhe i sigurt tek vullnetarët.

Testimet klinike të vaksinës u zhvilluan në periudhën nga muaji qershori deri në muajin gusht të këtij viti në Universitetin Shtetëror të Mjekësisë “Seçenov” në Moskë.

Të fundit

Rikthehet ndotja e ajrit në Prishtinë

Ajri i ndotur është rikthyer, kjo vërehet dukshëm edhe në kryeqytet. Në kohën kur Kosova po përballet me shtim rastesh me koronavirus, një tjetër problem po shtohet. Sipas Indeksit të Cilë

Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës anti-COVID 19

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19. Testimi i vaksinës së kompanisë AstraZeneca ishte ndërprerë q

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë

A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por edhe zgjoheni në mëngjes, kështu që vendosni të “sakrifikoni” edhe disa o

Vaksina e Oksfordit ka filluar të jap rezultate

Bota ka filluar t’i presë rezultatet e para të vaksinës kundër koronavirusit. Nëse efikasiteti i kësaj vaksine është pozitiv, atëherë ajo do të shpërndahet në mbarë Evropën dhe botën

FDA autorizon Remdesivirin kundër COVID-19

Agjencia amerikane e Barnave (FDA) i dha dje autorizimin e plotë ilaçit antiviral Remdesivir për pacientët e shtruar me COVID-19, duke konfirmuar autorizimin me kusht të dhënë në maj, njoftoi

Hani gjashtë bajame në ditë dhe shihni përfitimet

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e funksionit të s

Info Tjera