Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/baking-soda-water-and-wooden-spoon-thumb.jpg

Zbuloni që në javën e 10 të shtatzënisë nëse prisni vajzë apo djalëSapo mëson se në trupin tuaj po rritet një jetë, është thuajse e pamundur të presësh që javët të kalojnë për të mësuar nëse do të lindni një djalë apo një vajzë.

Testet e hershme që zbulojnë gjininë e foshnjes nuk janë një gjë e re, pasi gratë janë munduar që shekuj më parë të parashikojnë gjininë e foshnjes. Metoda e mëposhtme, ajo me sodë buke, thuhet të jetë më e sigurta nga të gjitha të paktën disi shkencërisht e bazuar sipsa metodë Shettles.

Ajo që ju duhet të bëni është të përzieni urinën me sodën e bukës dhe të prisni për një reaksion.

Nëse urina turbullohet dhe duket sikur krijon bulëza gazi, jeni në pritje të një djali, nëse tretja e sodës së bukës në urinë nuk shkakton asnjë reaksion atëherë ju prisni një vajzë.

Hormonet e shtatzënisë në urinën tuaj, bëjnë që kjo e fundit të hyjë në reaksion kimik me sodën e bukës sipas ndryshimit të pH (vajza është acid- njësoj si soda e bukës, prandaj nuk ka reaksion, ndërsa djali është alkali-ka reaksion).

Nivelet e hormonit të shtatzënisë HCG janë në kulmin e tyre në javën e 10 të shtatzënisë, ndaj ndoshta kjo është periudha më e mirë kur mund ta bëni këtë test në shtëpi.

Si bëhet testi:
Urinën e mëngjesit bëjeni në një gotë plastike sterile dhe në të hidhni dy lugë sodë buke.

Të fundit

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Info Tjera