Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/shutterstock_175570568-780x439-1.jpg

Zgjidhni problemin e kruajtjes së lëkurës në mënyrë natyraleKruajtja e lëkurës ndodh për një numër arsyesh. Përveç pickimit të insekteve, kruajtja mund të ndodhë edhe si një reaksion alergjik.

Kjo gjendje mund të ndodhë në zona të vogla të trupit, siç është krahu ose këmba, por gjithashtu mund të ndjeni kruajtje në të gjithë trupin tuaj. Ndonjëherë ajo zgjat për një kohë të gjatë dhe shkakton një ndjenjë shumë intensive. Ndërsa gërvishtni ose fërkoni zonën, vetëm intensifikoni kruajtjen.

Kuvendi, Qeveria Kurti II
COVID-19 në Kosovë dhe botë
Më të lexuarat nga rubrika rozë
Femra, stil dhe trende
Më interesantet nga sporti
Të fundit nga teknologjia
Për një shëndet më të mirë
Lajmet nga vendi dhe bota
Moti në Kosovë
Për ju adhurues të veturave

Zgjidhni problemin e kruajtjes së lëkurës në mënyrë natyrale

9 orë

Kruajtja e lëkurës ndodh për një numër arsyesh. Përveç pickimit të insekteve, kruajtja mund të ndodhë edhe si një reaksion alergjik.

Kjo gjendje mund të ndodhë në zona të vogla të trupit, siç është krahu ose këmba, por gjithashtu mund të ndjeni kruajtje në të gjithë trupin tuaj. Ndonjëherë ajo zgjat për një kohë të gjatë dhe shkakton një ndjenjë shumë intensive. Ndërsa gërvishtni ose fërkoni zonën, vetëm intensifikoni kruajtjen.

E SPONSORUAR

InterEX – Fito banesë n’deti në Ulqin, vetura Citroen c3 dhe extra shpërblime cash

Nëse kruajtja zgjat më shumë se dy javë dhe pavarësisht nga gjithçka që keni bërë, nuk ka ndonjë përmirësim, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun ose dermatologun, shkruan KP.

Por mund të përpiqeni të ndihmoni veten me disa mënyra natyrore për të lehtësuar kruajtjen e lëkurës.

Aloe vera

Ndihmon në trajtimin e djegieve, por edhe në kruajtje të lëkurës. Merrni një gjethe, duke e prerë në mes, pastaj vendosni xhel aloe vera në pjesën e kruar.

Borziloku

Vendosni çaj borziloku në lëkurë. Përgatiteni duke shtuar 15 gramë borzilok të thatë në gjysmë litri ujë të nxehtë. Lëreni të qëndrojë e mbuluar derisa të ftohet. Zhytni një leckë në çajin e përgatitur dhe vendoseni në zonën e kruajtjes.

Mente dhe trumzë

Ju gjithashtu mund të lani pjesën e kruajtjes së lëkurës me nenexhik. Mente vepron si antiinflamator dhe si anestetik. Ajo ka një efekt të ngjashëm – parandalon inflamacionin e lëkurës që ndodh për shkak të gërvishtjeve.

Limoni

Shtrydhni pak limon në pjesët e lëkurës tuaj që kruhen dhe lini të thahet. Limoni është një anestetik natyral dhe vepron si një agjent antiinflamator dhe ndihmon kundër kruajtjes.

Sodë buke dhe bollgur

Ju mund të përdorni sodë buke në një banjë ose të përgatitni një pastë që do ta vendosni në lëkurë. Përdorni një raport prej tri lugë sodë buke, një lugë ujë. Mos e aplikoni në plagë të hapura ose lëkurë të plasaritur. Përdorni miell tërshëre në banjë dhe shtoni dy gota me këtë qull në ujë të ngrohtë.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera